1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Korona ile Ekonomivirüs Arasında Sıkışıp Kalmak
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Korona ile Ekonomivirüs Arasında Sıkışıp Kalmak

A+A-

Herkes, ‘OHAL’ diyordu, ama ekonomi OHAL’e müsaade etmiyordu. İktidar, herkesin dediğini değil, ekonominin dediğini yapmak zorundaydı. İnsanımız, “koronavirüs” ile “ekonomivirüs” arasında sıkışıp kalmıştı. (Kaynak; Milli Gazete-Mustafa Kurdaş)

Türkiye genelinde

ekonomivürüs

Merkezi yönetim bütçesi 2019 yılında 123,7 milyar TL açık, 2018 yılında 72,8 milyar TL açık vermişti. Bütçe açığının artması devletin daha çok borçlanması anlamına geliyor. 2020 yılında ise bütçe açığı artmaya devam edecektir. Faiz ödemeleri; 2018 yılında bütçeden 71,7 milyar lira ayrılırken, bu rakam 2019 bütçesinde 117 milyar liraya çıkmış, 2020 bütçesinde ise 139 milyar liraya çıktı. Görüldüğü gibi bütçedeki faiz giderleri rakamsal olarak her yıl artıyor. Türkiye’nin dış borcu, 2002-2019 döneminde toplam brüt dış borç; 130 milyar dolardan 437 milyar dolara yükseldi. TÜİK’in açıkladığı son verilere göre 4 milyon 394 bin işsiz var, İşsizlik oranı 13,7 seviyesinde. Genç nüfusta ise işsizlik oranı yüzde 28’lerde. Üstelik bu oranlar resmi rakamlar.

Konya ili için

ekonomivirüs

Türk-İş Konya Şube Başkanı Abdulkadir Tamak, “İşsizlik Konya’da virüs öncesi yüzde 15 iken bu gün yüzde 45 olmuş, işten çıkarmaların küçük işletmelerde olduğunu, küçük esnafa da bir kolaylık sağlanamadı” diyor. Ekonominin tarafları olan sanayi, ticaret ve diğer meslek odalarından ekonomi ve işsizlikle ilgili hiçbir olumsuzluğu ifade eden söz ve davranışlara rastlanmamakta, sadece işverenlere çağrıda bulunmakla yetinmekteler. Düşünüyorum acaba odaların yetkilileri veya yönetimleri politikadan, politikacılardan uzak mı duruyorlar yahut sigorta, vergi ve kredi ve benzeri borçları var da, ödeyemediklerinden dolayı iş kaygıları mı var? İktidarın yanlış politikalarına hiç ses çıkarmadıkları gibi ekonominin gidişatı ile ilgili de ne iş adamlarına, ne kamuoyuna gerçekleri açıklayamamaktalar. Bir tarafta işsizlik artıyor, diğer taraftan işletmeler düşük kapasite ile üretime devam ediyorlar, dolayısıyla üretim azalıyor, virüs bahanesi ile iktidar sürekli sermayeden yana kararlar ve önlemler almakta, ancak bu önlemler ne kadar gerçekçi, sahada alınan önlemler neler? Kimler nasıl ve hangi şartlarda faydalanacaklar, şartları yerine getirip gerçekten işadamlarımız; sanayici ve ticaret erbapları faydalanabilecek mi? Hele küçük esnaf ne durumda çoğunun dükkânları kapalı yoksa yine bankaların kucağına itip faize bulaştırıp kredi adı altında borçlandırmakla mı? Bu ekonomivürüsü kaldıracaklar.     Konya’da olan vakıf ve derneklerden eğitim yardımı ve burs verenler varsa ki bazılarını biliyorum var. Bu virüs salgınından dolayı ilk, orta ve lise öğrencilerine eğitim yardımı, üniversite öğrencilerinde burs şeklinde veriliyordu, vermemezlik yapmamalıdırlar. Çünkü başkaca harcama yerleri yok yahut harcayacak yer bulamamaktadırlar.

Hak şerleri hayreyler/zannetme ki ğayr eyler, Arif anı seyr eyler,/Mevla görelim neyler,/

Neylerse güzel eyler.(Erzurumlu İbrahim Hakkı Kuddüssesurri)

Hoşça kalın, dostça kalın ve Allah’a Emanet olunuz.

 

Ey Koronavirüs Sen Neymişsin

 

Şimdi evde kal, hayat eve sığar./ Evde kal sağlık olsun ilkesi ile insanlar./ Havayı, çevreyi kirletmiştik,/ Ey koronavirüs sen neymişsin./ Araçlar piyasaya çıkmayınca,/ Havada ve çevrede kirlilik azaldı,/ Temizliğe daha titizlik göstermeye başladık,/ Hayata bakışı, alışkanlıkları değiştirdin,/ Sensiz her zaman böyle olsun diyesi geliyor insanın/ Ey koronavirüs sen neymişsin./

Yağmur gibisin herkesi ıslatırsın,/ Her kesimi, zengin fakir demeden/ Islah eden, terbiye edensin./ Herkese haddini bildirensin, endişeye sevk edensin,/ Korkutansın, korkuyu senden bildik,/ Ey koronavirüs sen neymişsin./ Meğerse Allah’ı unuttuk, belayı senden bildik,/ Allah seninle bizi terbiye etti, had bildirdi,/ Camileri cemaatsiz, insanları ruhsuz hale mi getiriyorsun?/ Ey kul kendine gel, özüne dön,/ Fıtratına dön, İslam’a dön,/ Uyanışa, şuurlanmaya sebep olasın he mi?/ Ey koronavirüs sen neymişsin. (Sabri Cemil)

Önceki ve Sonraki Yazılar