1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gedikkaya

  3. Koronavirüs İş Kazası Kabul Edilmelidir
Ahmet Gedikkaya

Ahmet Gedikkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs İş Kazası Kabul Edilmelidir

A+A-

Koronavirüs (Covid-19) hastalığı iş kazası olarak kabul edilmeli derken öncelikle iş kazası nedir diyerek iş kazasına ülkemizde ve dünyadaki tanımına genel bir bakış yapalım.

WHO Dünya Sağlık Örgütü’ne göre iş kazası, öngörülmeyen planlanmamış, çoğu zaman yaralanmalara makine ve teçhizatın zarara uğramasına veya üretimin bir süre durmasına yol açan olay olarak tanımlanmaktadır.

***

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’ya göre iş kazası belirli bir zarara ve yaralanmaya yol açan önceden planlanmamış beklenmedik bir olay olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ise iş kazası 2006 yılında Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigorta Kanununun 13.maddesi göre iş kazası sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada gelişen olay olarak nitelendirmektedir.

***

İş kazasının ülkemizde ve dünyadaki tanımlarına bakıldığında dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) hastalığı daha önceden öngörülemeyen ve iş kalkışını durduran, iş gücü kaybına yol açan bir olay olarak tanımlanmaktadır. Koronavirüsün (Covid-19) dünyaya ve ülkemize yaşattıkları tam anlamıyla iş kazası olayları ve tanımıyla örtüşmektedir.

***

Buna göre koronavirüsü (Covid-19) iş yerinde çalışma esnasında hastalığına maruz kaldığını tespit edilmeli veya bazı meslek grupları belirlenmelidir. Koronavirüsü (Covid-19) ile mücadelede en ön saflarda yer alan fedakar sağlık çalışanları bu hastalıkla çalışma esnasında karşılaşmaktalar ve yüzlercesi hastalanarak sağlıklarını hatta ve hatta hayatlarını kaybetmekteler. Koronavirüsü (Covid-19) iş kazası olarak değerlendirmek en azından sağlık çalışanlarına ve bu süreçte çalışmak zorunda olan tüm çalışanlara karşı bir borçtur.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.