1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Koronavirüs Salgını
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs Salgını

A+A-

 

Bu salgın ortada yokken, sağlık konusunda seri olarak altı adet yazı yazdım, bunlardan son üç tanesinde Tıbb-ı Nebevi- Peygamberimizin (SAV) tıbbi tavsiyelerini (öğütlerini) yazmıştım. Peygamber (SAV)  “Bulaşıcı hastalıklardan (Taun) Allah’ın kullarından bazı kimselere verdiği bir azap örneğidir. Bir yerde böyle bulaşıcı bir hastalık olduğunu duyduğunuzda oraya girmeyin sizin bulunduğunuz yerde çıkarsa oradan kaçmayın.” (Müslim, selam 32 hadis 2218) Bu hadis-i şeriften anlaşılacağı üzere salgının çıktığı yerde kalınması, karantinada olunması, ister ülkeler olsun ister belli bir şehir, ilçe, köy olsun buralarda kalınacak çıkılmayacak, buralara da dışarıdan girilmeyecek şeklinde önlem anlamamız gerekir. Koronavirüs salgını Çin’de çıktı, diğer ülkelere yayıldı dolayısıyla başta ÇİN olmak üzere Amerika, Rusya ve diğer batı ülkelerine seyahat etme-gidip gelme olmayacaktı. Ortadoğu-İslam ülkelerinde bu salgının görüldüğü yerlere gidip-gelme olamayacağı gibi velev ki inanç yönünden Umre ve Hac da olsa gidilmemesi, oradan geleceklerin de ülkemize girişleri olmayacaktı.

***

Baştan itibaren giriş ve çıkışlar engellenecekti fakat böyle olmadı, ilkin özel uçakla Çin’den vatandaşlarımız getirildi. Sonrasında Suudi Arabistan’dan umrecilerin gelmesine engel olunmadı ancak gelenler karantinaya alındı. Bu tespitlerimden sonra alınan önlemler ve tedbirler yazılı ve görsel medyada yer almakta, ancak toplumu paniğe, korkuya, endişeye sevk etmekte, yalan ve yanlış haberlere de engel olunmalıydı. Maalesef hala bu tür haber veren ve yayın yapanlar var, bu haberlere itibar edilmemeli, dinleme ve izlenmemelidir. Sağlık Bakanının dediklerine/ söylediklerine itibar edilmeli, doğrudan duyduklarımıza göre hareket etmeliyiz. Elhamdülillah Müslümanız, yeme-içme ve sofra adabı konularında Kur’an ve sünnete uyar, taharetten başlar, ta ki abdeste kadar her yerde her zaman Müslümanlar temizlik kurallarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Allah (CC) İhlas süresinde mealen “Allah temizdir, temiz olanları sever” buyurmaktadır. Dolayısıyla Müslüman bedenen ve ruhen temiz olan insandır. Cami ve cemaatte salgını bulaştıracak herhangi bir vakanın olması söz konusu değil diye düşünüyorum. Sağlık açısından bütün maddi tedbirler alınmış olsa dahi eksik kalmış olur, hani bunun manevi yönünden moral ve motivasyonu? Nerede din ve diyanet konusunda alınacak tedbirler? Tam aksine cemaatle vakit namazları ve cuma namazlarının kılınması camilerde kaldırılmış oldu. Miraç Kandilini; camisiz, cemaatsiz ve maneviyatsız geçirdik.

***

Ülkemizde önlemler yoğun ve her alanda alındı ancak abartılacak kadar din ve diyanet-inanç üzerinde bu denli tedbirler alınmasına gerek yoktu, çünkü vakit namazlarında cemaat az olmakta. Sadece Cuma namazı ve kandillerde camilerde yoğunluk olur bunun için de Sağlık Bakanlığınca alınan sağlık kuralları ve sağlık araç ve gereçlerini kullanımı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığımız, müftülükler aracılığı ile denetim ve gözetim yaptırabilirdi, uyulması konusunu vaaz ve nasihatlerle cami cemaatine duyurabilirdi. Cemaatle namazlar kılınabilirdi. Âcizane doğru olmadığını beyan ederim. Ülkemizde dinler arası diyalog ve üç İbrahim’i din vb. iman-i ve kültürel konulardaki Kuran ve sünnet dışı çalışmalarla Müslümanları dinden soğuttukları gibi uzaklaştırdılar. Şimdi ise ecnebi ülkelerde çıkan salgından dolayı namazları cemaatle camide kılınmasına engel olunmuş, insan sağlığı gerekçe gösterilerek farz olan Cuma namazı terk edilmiştir. Allah’u âlem Müslümanların sabrı ve duyarlılığı ölçülmüş, bir sonraki adımda farklı uygulamalara kapı aralanmış olacağı düşüncesindeyim. Müslümanlar olarak iki şey bizim duyarlılığımızı, din ve diyanetten soğumamızı ve uzaklaşmamızı etkilemektedir. Birisi, ölüm korkusu diğeri dünya sevgisi olduğu Kur’an ve sünnette yer almaktadır. Yine de Allah’tan ümit kesilmez, Allah (CC) sonumuzu ve encamımızı hayreylesin. Âmin. Hoşça kalın, dostça kalın Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar