1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Koronovirüs ticarette Türkiye’ye yarayabilir
Koronovirüs ticarette Türkiye’ye yarayabilir

Koronovirüs ticarette Türkiye’ye yarayabilir

Koronovirüs ticaretteTürkiye’ye yarayabilir

A+A-

Mevlüt Boyalı

Çin'de ortaya çıkan ve 2 binin üzerinde kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını, küresel ekonomide de tehdit oluşturuyor. Salgının orta vadede tüm ülkelerin ekonomisini olumsuz etkilemesi öngörülüyor. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, küresel GSYİH'nin yüzde 17'sini oluşturan dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in yüzde 13,45 ile de küresel ticarette en büyük pay sahibi olduğunu ifade ederek salgının küresel ticareti aşağıya çekeceğini belirtti.

Başkan Öztürk şu ifadelere yer verdi: “Virüs nedeniyle Orta vadede tüm ülkelerin ekonomisinde gerileme olacağını öngörmekteyiz. Çin’de düzenlenen önemli bazı uluslararası fuarların ve büyük çaplı alım heyeti organizasyonlarının iptal edildiğini biliyoruz. Özellikle otomotiv yan sanayi, mobilya, deri ürünleri, ayakkabı, tekstil, gıda, elektronik, makine, demir-çelik gibi sektörlerde Çin’de üretimde ve yurt dışına ihracatta sorunlar baş göstermekte. Ülkemizin de dünya çapında önemli bir üretici olduğu bu sektörlerde yapılan ihracatlarda bir hareketlenme söz konusu. Sektör temsilcileri de yurt dışından siparişlerin artması ile üretim kapasitelerini artırmayı düşünmektedir. Bu açıdan Çin’de görülen salgının küresel ekonomi için tehdit oluştururken Türkiye için yeni imkânlara dönüşebileceğini düşünüyoruz. Uluslararası ticari alım heyetleri bu süreçte alternatif olarak Türkiye’yi değerlendireceklerdir. Çin’deki salgının ekonomiyi etkilemesi ile küresel talep belirli ölçüde Türkiye’ye kayacaktır. Küresel ticarette en büyük pay sahibi ülke olan Çin’in dış ticaretindeki yavaşlamanın Türkiye’nin 2020 yılı ihracatının artışına katkı sağlayacaktır. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız bu süreçte daha fazla çalışarak bu avantajı değerlendirmelidir.”

Konyalı firmaların küresel tedarik talebindeki artış sürecine hazırlıklı olduğunu ifade eden KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Otomotiv yan sanayi, makine, deri ürünleri, ayakkabı, tekstil, gıda gibi sektörlerde Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir üretim ve ticaret şehri olan Konya, bu sektörlerde küresel talep artışını karşılayacak konumdadır. Yurt dışından talep artışının, bu sektörlerde tüm dünya ile ticaret ağını kuvvetlendiren şehrimizin ihracatına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Oda olarak bu süreçte işbirliği yaptığımız birçok ülkeden ticaret ve meslek birlikleri ile ticaret heyetlerine küresel ekonomideki durum ile Konya’nın alternatif olarak ön plana çıktığını anlatacağız. Konyalı firmalarımıza da bu dönemde yurt dışına daha fazla açılmalarını, sektörlerini ve firmalarını daha fazla tanıtmalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.