1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. KOSKİ’den Fatura Haksızlığı
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

KOSKİ’den Fatura Haksızlığı

A+A-

Bu yazımda birçok vatandaşın uğradığı ortak bir haksızlıktan bahsedeceğim. Evliler kervanına katıldığımız günden beri, biz de her vatandaş gibi elektrik, su, doğal gaz faturaları, market alışverişi, kirası kibriti derken geçim mücadelesinin içinde bulduk kendimizi. Gelir-gider dengemizi sağlamak için her ne kadar ayağımızı yorganımıza göre uzatmaya çalışsak da, elimizde olmayan bazı durumlardan ötürü ay sonu açık vermemiz kaçınılmaz oldu. Nedir bu elimizde olmayan durumlar hemen açıklayayım:

*

Prensip gereği, otomatik ödeme talimatı versem de gelen faturalarımı düzenli olarak kontrol ederim. Bu faturalardan birisi de Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne ait su faturası. Apartman içerisine bırakılan faturamı aldığımda ilk dikkatimi çeken fatura bedeli oldu. 103 lira 50 kuruş olan kullanım bedelinin ilk okuma ve son okuma tarihlerini kontrol ettiğimde ise faturanın 2 aylık olduğunu fark ettim. Fakat şaşırmadım. Çünkü bu, su faturası ile yaşadığım ilk kriz değildi.

*

Bu arada fatura bedelinden ziyade dikkat çekmek istediğim bir husus var. Faturanın en alt kısmında şöyle bir not yer alıyor: “Bu fatura, sayacınız okunamadığından bir sonraki faturanızdan düşülmek üzere tahmini olarak düzenlenmiştir.” Nasıl yani? Bir ay öncesinde okunan sayaç, bir ay sonrasında nasıl okunamaz?

*

Daha öncesinde Temmuz ayına ait gelen 48 liralık su faturasına ve yine alt kısmında yazan bu nota itiraz etmiştim. KOSKİ yetkilileri ile yaptığım görüşme sonucu, şikâyetimi iletmiş, çözüm talebinde bulunmuştum. Görevli arkadaşlar, sorunun bir daha yaşanmayacağını ve fazla ücretin bir ay sonraki faturadan düşüleceğini ifade etmişlerdi.

*

Şimdi geldiğimiz noktada görüyorum ki, şikâyete rağmen bir arpa boyu dahi yol alamamışız. Şunu merak ediyorum: Görevli arkadaş apartman içerisine girmeden, kafasına göre mi kesip gidiyor bu faturaları? Şayet öyleyse, sonrasında bu faturalar nasıl oluyor da apartman içerisine giriyor?

*

Konuyu kendi üzerimden örneklendirsem de birçok vatandaşın ortak şikâyeti bu. Yapmayın güzel kardeşim yapmayın, şu ekonomik krizde kıt kanaat geçinen vatandaşa bir yük de siz olmayın. Helalinden kazanmak istiyorsanız ya görevinizi layıkıyla yapın, ya da bu mesleği bırakın.

Uğur Başkan’a

Selam Olsun

Öyle tahmin ediyorum ki KOSKİ’ye gelen bu şikâyetlerden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’ın haberi yok. Akşamları kesintiler yaşansa da çeşmelerimizden tatlı suyun akması için mücadele eden Sayın Başkanımızın, haberi olduğu takdirde bu konuyla da yakından ilgileneceğinden eminim.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin su fiyatlarında yüzde 17’lik indirim uyguladığını da hatırlatmak gerekir. Konya’nın bu konuda Ankara’yı örnek almasını bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.