1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. KOSKİ’den son teknoloji hizmet
KOSKİ’den son  teknoloji hizmet

KOSKİ’den son teknoloji hizmet

KOSKİ’den son teknoloji hizmet

A+A-
  1. Ali Eskipostalcı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, mücavir alanı içerisinde bulunan 2 bin 710 adet tesisin bin 544’ünü tek merkezden kumanda ve kontrol altında tutan SCADA sistemiyle hem su kayıp ve kaçakların önüne geçiyor hem de farklı birçok alanda ortalama yüzde 50’lere varan tasarruf sağlıyor. KOSKİ SCADA sistemi genişletme çalışmaları kapsamında diğer bin 166 tesisi sisteme dâhil etmek için yoğun gayret sarf ediyor.

SCADA sistemiyle içme suyu üretim, pompaj, iletim ve dağıtım faaliyetlerinde tek merkezden kontrol avantajını kullanan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, kesintisiz su ve kanalizasyon hizmetini sürdürüyor.

Kurak ve yağışsız geçen bahar ve kış döneminde su kaynaklarının giderek yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğu gerçeğinden yola çıkarak Konya mücavir alanı içerisinde su kaynaklarını korumak için çeşitli faaliyetler yürüten KOSKİ, merkezi izleme, kumanda ve otomasyon fonksiyonlarıyla önemli bir boşluğu dolduran SCADA sayesinde tüm istasyonlar (kuyu, depo, pompa istasyonu, terfi) arasında gerçek zamanlı bir koordinasyon elde ediyor.

Tesis ve veri sayısı (I/O) itibariyle dünyanın en büyük İçme Suyu SCADA Kumanda ve İzleme Sistemlerinden biri olan KOSKİ SCADA Sistemi, tamamen yerli ve milli bir yazılımla tesislerin tek merkezden kumanda edilmesinin yanında, tesislere ait debi, basınç, seviye, çelik boru isale hatlarının korozyondan korunması için yapılan katodik koruma, enerji izleme, verimlilik ve klor izleme işlevlerini de SCADA sistemi üzerinden takip ve izleme imkânını sunuyor.         

Kayıp kaçak kontrolü

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin dünyamızı tehdit ettiği bugünlerde, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelişin arttığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Su üretimi yapan ve ürettiği suyu şebekeler aracılığıyla son kullanıcıya ulaştıran su ve kanalizasyon idarelerinin karşılaştığı sorunların başında ürettiği su ile tükenen su arasında bir denklem kuramaması geliyor. Bunun sebebi de fiziki kayıp ve kaçakların yeterince kontrol altında tutulamamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan SCADA veri toplama, izleme ve kontrol sistemlerinin getirdiği, kaynak yönetimini akılcı ve teknolojik sistemlerle kontrol etmenin sağladığı tasarruflar, bu kıt kaynakların işletilmesinde işletmecilerin az enerjiyle daha çok iş yapabilme yeteneğini ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda; SCADA sistemi ile elektrik enerjisinden yüzde 15, personel ve ulaşım giderlerinden yüzde 40, istasyonlarda gerçekleşen arızalarda yüzde 45, şebekede gerçekleşen arızalarda yüzde 25 tasarruf sağlanıyor. Kayıp-kaçak su oranı yüzde 50’den yüzde 30 seviyelerine düşürülürken, toplam işletme maliyetlerinde yüzde 25 kazanç elde edilmiştir.” dedi.

Kurulduğu 2003 yılından itibaren bugüne kadar KOSKİ İçme Suyu SCADA Sistemi’ne 8 milyon Euro harcayan KOSKİ, SCADA sisteminde olmayan tesislerin sisteme dâhil edilmesi ve revizyonları için de yaklaşık maliyet 35 milyon lira öngörüyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.