1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. KOSKİ'nin başarısı kitap oldu
KOSKİnin başarısı kitap oldu

KOSKİ'nin başarısı kitap oldu

Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (KOSKİ) başarısı kitapta toplandı.

A+A-
Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Atılgan'ın kaleme aldığı 'Bir Kamu Su İşletmesi Başarı Öyküsü- KOSKİ Örneği' isimli kitapta dünyadaki ve Türkiye'deki su özelleştirme politikaları konusuna yer veriliyor. 
 
İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde 'Su İşletmelerinde Özelleştirme', 'Tarife', 'Yatırım', 'Özelleştirme', 'Su Özelleştirmesinin Sosyo-Ekonomik Bir Analizi', 'Başarısız özelleştirme örnekleri' ve 'Başarılı Kamu İşletmeleri', ikinci bölümünde ise 'KOSKİ'den bir başarı öyküsü' başlığıyla, suyun Konya'daki yönetimi ve uygulanmakta olan çalışmalar örnek olarak gösteriliyor. 
 
Atılgan kitabında, ''Özel su işletmeleri yüksek tarifeler uygulayabilmek için maliyetlerini yapay olarak yükseltebilir veya hile ile yüksek gösterebilirler'' ifadelerine yer veriyor. 
 
Kitabında özel su işletmelerinin karlarını yükseltmek için maliyetlerini şişirme ve hileli faturalandırma gibi yöntemlere başvurduklarını anlatan Atılgan, Fransa'nın Grenoble kentinde özelleştirmenin ardından yaşanan sıkıntılara vurgu yapıyor. 
 
Grenoble kentinde özelleştirmeden geri adım atıldığını, su yönetiminin tekrar kamuya geçtiğini, 2010 yılı başında Paris'te de su işletmeciliğinin yeniden kamuya geçtiğini de anlatan Atılgan, özelleştirmede yaşanan diğer hadiseleri de şu şekilde dile getiriyor: 
 
''8 bin 500 nüfuslu Neuchateau kasabasında 2001'de, 8 bin nüfuslu Venelles kasabasında 2002'de, 25 bin nüfuslu Castres kasabasında 2004'te su işletmesi kamuya geçirildi. Bu kasabalarda su fiyatları yüzde 20 veya daha fazla düştü, yatırımlar 3 kat arttı, kayıp oranı yüzde 15 azaldı.'' 
     
-KOSKİ ÖRNEĞİ- 
     
Kitabın 2. bölümünü KOSKİ ve uygulamalarına ayıran Atılgan, KOSKİ'nin duyarlık arttırmaya yönelik eğitim ve uyarı çalışmaları sonucunda, 2007-2010 döneminde su tüketiminde yaklaşık yüzde 20 tasarruf sağlandığına dikkati çekiyor. 
 
Atılgan, 'Konya'da musluklardan basıncı düşük veya kirli su akmıyor. Su kesintileri olağan değil. Bu şehirde kadınlar günlük programlarını su kesintilerine göre değiştirmek zorunda kalmıyorlar. Su faturaları en yoksullar için dahi ödeme güçlüğü yaratmıyor. Mahalle çeşmelerinden en kaliteli memba suyu bedava tedarik edilebiliyor' diyerek yakalanılan başarıyı vurguluyor. 
 
KOSKİ'nin kamu su işletmecisi olarak faaliyetlerini tablolar halinde analiz edip, Berlin, Paris, Londra, Johannesburg ve İstanbul ile karşılaştıran Atılgan, çalışmasının ortaya çıkardığı sonucu şöyle özetliyor: 
 
''Suda yeni tür timsahlar var! Yeni tür timsahlar insanlara masal anlatıyor!'' 
 
Kitap, Hizmet-İş Sendikası yayını olarak basıldı. 
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.