1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. ‘KOTEV harekete geçirilsin’
‘KOTEV harekete geçirilsin’

‘KOTEV harekete geçirilsin’

‘KOTEV harekete geçirilsin’

A+A-

Gazetemizi ziyaretinde açıklamalarda bulunan TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan Konya’da turizmin geliştirilmesine ilişkin, “2016 yılından beri âtıl duran Konya Turizm Tanıtım Vakfı’nın (KOTEV) harekete geçirilmesini istiyoruz. Kaynak aktarılması konusunda esas hareketlenmeyi belediyelerden bekliyoruz” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan, Başkan Yardımcısı Arif Kavak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mesut Yalçın, İbrahim Durmuş ile Ekrem Çeçen, Konya’nın Sesi Yazı İşleri Müdürü Erkant Uysal’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Özdal Karahan, koronavirüs pandemisi nedeniyle turizmcilerin zor günler geçirdiğini ifade etti. Gazetemizi ziyaretinde konuşan Karahan, “Pandemi sürecinde seyahat acenteleri Türkiye’de tam destek göremedi. Genel manada pandemiden etkilenen sektörlere verilen destekler seyahat acentelerine de verildi ama bize durumumuz farklı olmasına rağmen ayrıcalık tanınmadı. Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuş gerçekleştiren havayollarının geri ödemelerini genelge çıkartarak 75 gün ileriye attı. Ama seyahat acentelerine aynı ayrıcalık tanınmadı. Dolayısıyla acenteler mağduriyet yaşadı. 2’nci beklediğimiz konu seyahat çeki uygulaması olsaydı seyahat acentelerin korunması sağlanabilirdi. Pandemi ilk ortaya çıktığında bir yıl sürecek dedik. Ona göre destekler sağlanmalı dedik ama Turizm Bakanı mayıs sonu itibariyle rahatlamanın başlayacağını söyledi. Bu da konunun ciddiyetini biraz daha ötelemiş oldu” dedi.

‘Sorunlar çözümlensin’

TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasındaki anlaşmazlığa da değinen Karahan, “Bakan Bey ile başkanımız arasında kişisel bir anlaşmazlık var. Kendileri eski dostlar ve aynı zamanda meslektaşlar. Bakan Bey iç turizmde çalışmalar gerçekleştirirken Firuz Bey ise yurt dışı turizmine ağırlık veriyor. Dolayısıyla aralarındaki anlaşmazlık ticaretle alakalı değil. Yaklaşık bir yıl içerisinde Bakan Bey ile başkanımız bir araya gelmedi. Biz Firuz Bağlıkaya’nın seçimleri kazanması ile birlikte yasa teklifi hazırladık. Fakat yasayla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. En çok istediğimiz 50 yıldır değiştirilmeyen seyahat acenteleri kanunun değiştirilmesiydi. Kanun içerisinde seyahat acentesi işletme belgesinin değerinin artırılmasını talep ettik. Bu sayede pandemi ortamında acenteler bankalardan kredi almaya gidecek olursa belgeyi göstererek kredi çekme imkanına sahip olacaktı. Bir de isteyen herkesin istediği yere seyahat acentesi açmaması şeklinde taleplerimiz vardı. Seyahat acenteciliği mesleğinin daha elit hale gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Yatırdığımız teminat mektupları ile sigorta sistemine geçilmesi taleplerimiz var. Taleplerimizin tamamı kendi işleyişimizle ilgili. Fakat bu anlaşmazlık biz turizm acentelerine olumsuz yansıyor. Bakanımız destek zamanı 4 büyük firmaya -ki bir tanesi kendi firması- destek çıkardı. Diğer acentelere destek çıkmamasından kaynaklanan acenteler arası kırgınlık meydana geldi. Bakan ve başkanın bir araya gelerek sorunları çözüme kavuşturmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Belediyelere çağrı

Konya’da turizmin geliştirilmesi için de çalıştıklarını kaydeden Karahan, sözlerini şöyle tamamladı: “Konya’da sadece Mevlana markası ile yetinilmemesi gerekiyor. Yeni markalar üretilmeli. Mevcut kurumlar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve yeni bir anlayış geliştirilmesi maksadıyla çalışıyoruz. Bu organizasyonu sağlayacak en önemli kurumun da Konya Turizm Tanıtım Vakfı (KOTEV) olduğunu düşünüyoruz. Kuruculuğunu TÜRSAB olarak biz yapmış olmamıza rağmen bütün kurumların üye olduğu bir vakıf burası. Her kurum kendi içerisinde çalışma yapıyor. Biz bunları bir koordinasyon içerisinde devam ettirirsek şehre herkesin katkısı olur. 2016 yılından beri atıl duran KOTEV’in harekete geçirilmesi, kaynak sağlanması ve süreklilik haline getirilmesini istiyoruz. Kaynak aktarılması konusunda esas hareketlenmeyi belediyelerden bekliyoruz. Bu konuda umutluyuz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay Bey söz verdi. En kısa sürede KOTEV’in harekete geçirileceğini düşünüyoruz.”

TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ziyaretin anısına gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Erkant Uysal’a tablo hediye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.