1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kötü Adam İyi Adamı Kovar-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kötü Adam İyi Adamı Kovar-1

A+A-

Ekonomide ‘kötü para iyi parayı kovar’ diye bir söz vardır, kağıt paranın yaygınlaşmasından sonra söylenmiş. Kağıt paradan önce para olarak altın ve gümüş madenleri kullanılıyordu malümunuz. Dünyanın her yerinde altın altındır ama elde etmesi zordur, taşıması zordur, bozdurması zordur. Bu zorlukları aşmak için kağıt paraya geçiliyor.
*
Kağıt, suya dayanmaz, ateşe dayanmaz, kendinden gelen bir satın alma gücü yoktur, gücünü üzerindeki resim ve imzadan alan bir paradır. Ama istediğin değeri üzerine basabilirsin, elde etmesi kolaydır, taşıması kolaydır, bozdurması, kullanması kolaydır. Böyle olunca özde altının eline su dökemez ama para olarak altının yerini almıştır, altını ekonomideki para olma görevinden kovmuştur.
*
Siyasette de böyle bir durum var bence; “kötü adam iyi adamı kovar”. Yıllarca gözledik. Akıl fukara olunca dil ukala olurmuş veya insan da buğday gibidir başakları doldukça başları öne eğilir. Kaliteli, bilgili insan da öyle, ne kadar cahilse o kadar çok konuşur ama sadece konuşur, aydınlatmaz, hizmet etmez, dinlemez ama konuşur. Laf yetiştiremediği zaman ise polemik yapmaya, demagoji üretmeye başlar. İzleyicinin gözünde, seçmenin gözünde kendini haklı göstermek için, sempati kazanmak için her türlü filmi çevirir. Sıkıya gelince veya kendini büyük ve önemli göstermek için yalan söylemekten çekinmez, yalan haber yaymaktan utanmaz, yalanını desteklemek için yeni yalanlar kaçınılmazdır. Dün söylediği sözü bugün inkar etmeyi yüzü kızarmadan becerebilir.
*
Yükseklere çıkmaktan korkar ama alçaklardan korkmaz. Makam için, menfaat için, dostlarını, inançlarını, vatanını, milletini, ilkelerini satma alçaklığından korkmaz. Kendisini suçlayanı suçlu çıkarabilecek bir kabiliyete(!) sahiptir. Kendisini savunup, aklanmadan suçlayanı suçlamayı başarabilir. Tencere dibin kara diyen insana, seninki benden kara diyerek yoluna devam eder, temizlik ihtiyacı duymaz. Bunlar kifayetsiz muhteris veya kabiliyetsiz muhteris tanımına en iyi uyan tiplerdir, hırslarından başka bir sermayeleri yoktur.
*
Bilgili insan öyle mi? Bilgili, kaliteli insanın vasıflarını saymaya gerek yok, hepiniz çok iyi bilirsiniz zaten ama siyasi hayatımızda yeteri kadar yok yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı. Kalitesiz adam kaliteli adamı kovmuş çoktan.
*
Toplum kültürümüzde bilenler edep ile susar, onurlu bir şekilde keşfedilmeyi beklerken, bilmeyenler bilmedikleri belli olmasın diye konuşur da konuşur ve kendisinden daha cahil olanları etkiler. Cehaletin yerleşik olduğu toplumların cahiller tarafından yönetilmesi de bu yüzden kaçınılmaz hale gelir. Başarılı görünen siyasetçilerin iyi hatiplerden çıkması bu yüzdendir.
*
Siyaset böyle de iş dünyası farklı mı? Kabiliyetli insanlar dururken yalakalar daha çok terfi ve zam almıyor mu? Özel sektör rasyonel davranan sahiplik mekanizması sayesinde bunu en aza indirse de kamu sektöründe, herkesin malı hiç kimsenin malı olduğundan durum bu kadar iyi değil maalesef.
*
Peki ne yapmalıyız? Buna da yarın dokunalım inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.