1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kredi Kartı Borçlanma Aracı Olmasın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kredi Kartı Borçlanma Aracı Olmasın

A+A-

Yaygın olarak kullanılan kredi kartları aslında kolaylık sağlamasıyla birlikte tehlikelidir. 
Neden mi?
Bilinçsizce kullanılan kredi kartları borçlanmayı da beraberinde getiriyor. Bu borçlanma sonucu da ödemeye yapamayanlar birçok sorun yaşıyor. Hatta bu sorunların giderek artması sonucu kredi kartı kullananlarda psikolojik anlamda rahatsızlıklar oluşuyor. Bütün bunları yaşamak istemiyorsak yapacaklarımız bellidir. Öncelikle kredi kartı kullanımından uzaklaşmalı ve bir borçlanma aracı olarak görmekten kurtulmalıyız.
Kredi kartıyla borçlanmak en pahalı bir borçlanma cinsidir.
Bu konuda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın konuşmasını sizlerle paylaşmak istedim.
Babacan; “Dünyanın her ülkesinde kredi kartıyla borçlanmak en pahalı borçlanma cinsidir. Çünkü bütün kredi kalemleri içerisinde, bütün kredi kategorileri içerisinde kredi kartı üzerindeki faiz en yüksek faizdir. Sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada kredi kartı meselesi böyledir. Kredi kartı bir ödeme aracıdır ve mutlaka kredi kartı kullanıldığında, ay sonu geldiğinde, o hesabın tamamını ödeyecek bir bakış açısıyla o kredi kartı kullanılmalıdır” diyor.
Aslında Babacan hepimizi uyarıyor. En pahalı borçlanma aracı olan kredi kartını borçlanmada kullanılmamasını, bunun yanında aşırı bir borçlanmada kullanılması halinde içinden çıkılmaz bir hal alacağından dolayı kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi gerektiğini bizlere hatırlatıyor.
Bir kişinin 8-10 tane kredi kartı var ve çok rahat kullanıyor. Hangisinin limiti boşsa, o limitten harcamalar yapabiliyor. Doğrusu kredi kartı sahiplerinin bu davranışı beni çok şaşırtıyor. Kredi kartı borçlanmalarından dolayı çok sayıda aile ciddi anlamda ekonomik bunalıma giriyor. Bundan dolayı da maddi güçlük çeken aile sayısı da gün geçtikçe artıyor.
Harcarken kolay gelen kredi kartı borçlanması, ödeme günü geldiğinde üstüne yüklenen faizle birlikte biraz daha artıyor. Ondan sonra da gel işin içinden çık. Arkasından birçok sorun beraberinde geliyor.
Bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. O da kredi kartlarının ülkemizde ve şehrimizde geçim aracı olarak kullanılmasıdır. Asıl tehlike burada. Aslında bu sürecin toplumda yaygınlaşmasından korkuyorum. Galiba buna birazda ekonominin gidişatının iyi olmaması, kredi kartı olmadan herhangi bir yerden alış veriş yapılamaması da etkin oluyor.
‘Ödeyemezsem ne olur?’ diye düşünülmüyor. Ondan sonra kurtulmanın yolları aranıyor.
Çoğalan borçları ödemek içinde kredi çekiliyor. Aslında sorun burada bitmiyor. Aksine çoğalmaya başlıyor.
Sonuç olarak söyleyeceğim bellidir. Kredi kartı bir borçlanma aracı değil, ödeme aracı olmalıdır. Hatta bir geçim aracı olarak görülmemelidir. Kredi kartı konusunda hükümet tarafından çeşitli tedbirler alınması önemli olmasına rağmen, asıl iş sizlerde bitiyor.
Yani, kredi kartıyla alışverişlerde çok dikkatli davranmalı, ödeyebileceğiniz kadar alışveriş yapmalıyız.
Ne dersiniz? Bunu başarabilecek miyiz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.