1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kredi Kartında Aşırıya Kaçmayın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kredi Kartında Aşırıya Kaçmayın

A+A-

Kredi kartları, kişilere nakit ödemeksizin alışveriş olanağı sağlayan bir ödeme aracıdır.
Dikkatli ve tedbirli alışveriş yapılırsa ve yapılan alışverişin taksitleri gününde ödenirse hiç tehlikesi yoktur. Ancak tehlike kredi borçlarının gününde yatırılmaması ve alışkanlık haline gelmesinden sonra başlıyor. Arka arkasına gelen ve biriken kredi kartı borçları birçok sorunu da birlikte getiriyor. Sonuçta kaybeden ve sorunların içinde boğulan yine bizler oluyoruz. Öyle ise ne yapmamıza gelince; kredi kartı alışverişlerinde aşırıya kaçmadan dikkatli bir şekilde davranmalıyız. Taksitleri gününde yatırmalı ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Toplumun her kesimi günümüzde artık kredi kartıyla alışverişi bir alışkanlık haline getirirken, borcunu gününde ödeme kültürünü ise henüz yeterince geliştiremedi. Bunun nedenlerinin başında sanırım sonra ödemenin cazipliği geliyor. Oysa 2014 yılının son 6 ayında 800 binin üzerinde kişinin borçlarını ödemediğini ya da ödeyemediğini biliyor musunuz? Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Haziran ayında 116 bin 93 kişi kredi kartı borcunu ödeyemedi. Aynı ay içinde bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı da 69 bin 509 kişiye çıktı. Böylece bir ay içinde bankalara borcunu ödeyemeyenler 185 bin 602 kişiye ulaşarak, 200 bin kişiye yaklaştı. Yıl içinde yüzde 30. 6 artı. 2014 yılının Haziran ayında kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 30. 6 artışla 88 bin 885 kişiden, 116 bin 93 kişiye yükseldi.
***
Yine aynı dönemlerde bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı ise yüzde 21. 7 artışla 57 bin 95 kişiden 69 bin 509 kişiye yükseldi. Son altı ayda 2013 yılının aynı dönemine göre ciddi artışlar yaşandığı görülüyor. Geçen yılın ilk 6 aylık döneminde kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 396 bin 777 kişiyken, bu yılın aynı döneminde yüzde 21. 8 artışla 483 bin 356 kişiye yükseldi. Bireysel kredi borçlarını ödeyemeyenlerde de durum değişmedi. Geçen yılın ilk 6 ayında bireysel kredilerini ödeyemeyenlerin sayısı 263 bin 915 olurken, bu yılın aynı döneminde ise yüzde 24. 2 artışla 327 bin 927 kişiye yükseldi. Sonuç olarak yılın ilk altı ayında kart ve kredi borçlarını ödeyemeyenler, geçen yılın aynı dönemindeki 660 bin 962 kişiden, yüzde 22. 7 artışla 811 bin 283 kişiye çıktı. Bu neyi gösteriyor bir düşünün. Bu duruma karşın bir müdahale gelmezse ve gerekenler yapılmazsa yoksullaşmanın artacağı gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Ekonomistlere ve uzmanlara göre işsizlikte artışlar gözleniyor. Ağustos ayında işsiz sayısının 3 milyona yaklaştığı tahmin edilirken, haneye giren gelirde de bir azalma olacağı bekleniyor. İşsizlikle, kredi kartı borcunun ve bireysel kredilerinin ödenememesinin ilgisi var.
**
İnsanların, var olan işlerini kaybetmeleri ve iş bulamamaları kredi borçlarını ödememek için büyük bir gerekçe oluşturuyor. Diğer bir olumsuz tablo da mutfak harcamaları ve gıda fiyatlarının yükselmesi. Buna bağlı olarak borçlara yetişememe doğuyor. Bu durumda kredi kartını borcunu ya da kredi borcunu ödeyememelerine yol açıyor. Bütün bunlar olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Böylece bir sancı başladı. Borç ödeyememe durumun devam edeceğine dair ciddi emareler var. Yeni iktidar bütçe üzerinden müdahalelerde bulunur ve popülist politikalar izlerse belki iyi yönlü bir değişim olabilir. Müdahale olmazsa bu göreli yoksullaşma artabilir, beraberinde sorun üstüne sorunlar gelişir. Hep birlikte bu sorunun üstesinden gelebilmemiz için yapmamız gerekenler var. Nedir derseniz? Her türlü kredi kartı borcumuzu zamanında ödemeye yönelmeliyiz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalı, aşırı alışveriş yapıp, sonra ‘birikince öderim’ alışkanlığından biran önce kurtulmalıyız. Ne kaybedeceğiz kazanan biz olacaksak.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.