1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kredi Kartıyla Alışverişe Dikkat
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kredi Kartıyla Alışverişe Dikkat

A+A-

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini alan kredi kartlarıyla geçen yıl 12,6 milyar lira harcadık.

Hemen hemen herkesin alışverişlerde nakit yerine kullandığı kredi kartları her 10 insanın yarısından fazlasında var.

Galiba bu kadar kredi kartı kullanılmasının başında da nakit para vermeme, alışverişleri kolaylaştırma ve taksitlendirme imkânı olmasından dolayı cazip geliyor.

Öyle bir hale gelinmiş ki her insanda birden fazla kredi kartı bulunuyor. 

Ancak kredi kartıyla yapılan alışverişlerde ödeme zamanında yapılmazsa arka arkasına sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Hiç farkına varmadan borçlarınız çığ gibi büyüyor. Bundan dolayı da huzursuzluklar başlıyor.

Bu huzursuzlukları yaşamak istemiyorsak öncelikle yapacağımız ödeyeceğimiz kadar kredi kartıyla alışveriş yapmalıyız.

Bunun yanında kredi kartıyla yapılan taksitlendirmeleri takip edip, gününde ödemekle yaşanılacak birçok sorunun önüne geçilebilinir.

Hatta en iyisi de mümkün olduğunca kredi kartıyla ödeyebileceğimiz kadar alışveriş yapmaktır. 

***

Geçen yıl kredi kartıyla 12,6 milyar lira harcanan ülkemizde, kartlı ödemeler ise, yüzde 12 artışla 587 milyar lira olarak belirlendi.

Oysa 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 37 olan hane halkı harcamalarında kart kullanım payı geçen yıl yüzde 40’a yükseldi. Her geçen yıl kredi kartı kullanım oranı artıyor.

Yine geçen yıl alışveriş, ATM işlemleri, nakit çekme, banka kartı, temassız kart, hepsini topladığımızda işlem hacmi ise 1,2 trilyon lirayı buluyor.

Yapılan harcamalarda en yüksek payı 155 milyar lirayla market ve gıda alırken, benzin ve akaryakıt ve giyimde 48 milyar lirayla ikinci sıradadır. Market harcamalarındaki artış yüzde 11 olurken, akaryakıtta yüzde 4, giyimde de yüzde 9 olarak gerçekleşiyor. Kartlı harcamalarda en fazla artış olan sektörlere bakarsak; bireysel emeklilik yüzde 84, kamu ve vergi yüzde 72, sigorta yüzde 25, yemek yüzde 17 ve sağlıkta da yüzde 14 olarak görülüyor.

Kartlı ödemelerin 2017 yılında da en az yüzde 12-15 bandında artması da bekleniyor.

Bankalararası Kart Merkezi’nin açıklamasına göre, ülkemiz sahip olduğu 176 milyon kart ile Avrupa'nın bir numaralı kart pazarı durumundadır. Her geçen günde nakitsiz topluma doğru süratle gidiliyor. Bu durumun iyi mi kötü mü olduğunun takdirini sizlere bırakıyorum.

***

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerdeki önemli bir gelişme ise geçen yıl lüks tüketim ve turizm harcamalarının azalmasına karşın, tasarruf eğiliminin arttığının görülmesidir.

Umarım bu anlayış bir kültür olarak gelişir. Tasarruf eğilimi devam eder. Çünkü alışverişlerde genelde plansız davranma kültürü mevcut iken, tasarruf eğilimin artması ve gelişmesi önemlidir.

Sanırım her geçen gün zorlaşan hayat şartları da bizleri mecbur olarak tasarrufa yönlendiriyor.

Her halde kredi kartıyla aşırı alışveriş yerine tasarruflu bir alışverişe doğru gideceğiz.

Kredi kartıyla ödeyeceğimiz kadar alışveriş yapacağız. Hayat şartları böyle davranmayı gerektiriyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.