1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kredi Kartıyla Borçlanma Tehlikeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kredi Kartıyla Borçlanma Tehlikeli

A+A-

Günümüzde her alışverişimizi kredi kartıyla yapmak bir alışkanlık haline geldi. Bu alışkanlık giderek yaygınlaşırken, zamanla yaşayacağımız sorunları düşünmeden hareket ediyoruz.
Kredi kartıyla borçlanmadan dolayı başımıza gelecek olan tehlikeleri görmezden geliyoruz.

Asıl sorun burada başlıyor.
Farkında olmadan biriken borçlardan dolayı başımıza neler gelmiyor ki? Birbiri ardınca yaptığımız borçlanmadan dolayı aile huzurumuz bozuluyor. Bunun yanında ekonomik sıkıntılarımızda artarak bizlere birçok sorunu yaşatıyor. Sonunda kaybeden ve sorun üstüne sorun yaşayan yine bizler oluyoruz. Peki, ne yapmalı sorusuna gelirsek, öncelikle alışverişlerimizde kredi kartıyla borçlanmadan kurtulmalı ya da asgariye indirmeliyiz.
Sonuçta bunun faydasını yine görecek olanda bizleriz.
Türkiye Kamu-Sen'in Merkez Bankası verilerine dayandırarak yaptığı araştırmaya göre; her ay kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı giderek artıyor. Borçlular ordusuna her iki dakikada bir 14 kişi katılıyor. Kredi kartı borçlanmasından dolayı insanların haklarında yasal takip başlatılıyor. Bu takipten dolayı da oldukça zor anlar yaşanıyor. Buna tüketim ürünlerine gelen zamlarda eklendiğinde iyice zor duruma düşülüyor. Borçlarının ödeyemeyenler cezai yaptırımlarla ve haciz işlemleriyle karşı karşıya kalıyor. Kredi borcunu ödeyemeyenler grubuna ayda yaklaşık 63 bin 437, kart borcunu ödeyemeyenlere 99 bin 478, senetleri ödeyemeyenlere 91 bin 658 ve çeklerini ödeyemeyenlere de 56 bin 640 kişi katılıyor.
Bu durum karşısında önlem almaktan başka çarede kalmıyor.
Konuya ilgili değerlendirmesinde Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, vatandaşın aldığı maaşlar yetmeyince kredi kartına, banka kredilerine ve yakınlarından aldıkları borçlara sarıldığını ifade ediyor. Bu durumun tesadüf olmadığını dile getirerek, ekonomik istikrarsızlığı göremeyen iradenin bir an önce gereken önlemi almasının yanında, memuru, işçiyi ve insanları üç kuruş maaş zammına mahkûm etmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.
Kredi kartıyla borçlanmada bizlerin kusuru yok mu sorusunu sizlere sormak isterim. Belki ekonomik sıkıntılardan dolayı ya da gelirimizin az olmasından kredi kartıyla borçlanmaya yöneliyoruz. Ya da işimize böyle geliyor. Öyle ise kredi kartıyla borçlanmadan biran önce kurtulmalıyız. Alışkanlık haline getirdiysek bu alışkanlıktan uzaklaşmalıyız. Atasözümüzde olduğu gibi ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Başka da çare var mı sorarım sizlere?
Yarın çok geç olmadan kredi kartından dolayı borçlarımızı başka borçlanmalarla ödeme hastalığından kurtulmalıyız.
Ne dersiniz? Hepimiz bunu yapabilecek iradeye sahibiz. Öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.