1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Krizlere Karşı Tercih Altın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Krizlere Karşı Tercih Altın

A+A-

Dünyanın değerli madenlerinden olan altın, her şartta popüler yatırım araçlarından birisi.

Her zaman geçerli akçe olmasıyla da vazgeçilmeyen bir yatırım aracı olarak da karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde de popüler yatırım araçlarından birisi olan altına karşı ilgi sürekli artıyor. Yatırımcısına kazanç sağlaması nedeniyle oldukça fazla talep görüyor. Özellikle bayanların vazgeçemediği aksesuar ürünlerinin de başında geliyor.

Diğer taraftan insanların ve ülkelerin altın stoku da ekonomik gücün bir göstergesi.

Bütün bunlardan dolayı da altın ticareti ve kuyumculuk hep zirve mesleklerden olmuştur.

Anlaşılan o ki, insanlık var olduğu sürece altın ve altına yatırım devam edecek, yatırım araçları içerisinde cazibesini hep sürdürecektir. İnsanlar yüzyıllardır ticari açıdan en güvendiği emtia olan altından vazgeçmeyecektir.

Öyle ki, ülkemizde ve şehrimizde insanlar, hem geleneksel olarak hem de olası bir krize karşı “B planı olarak” altını tercih ediyor. Bundan sonra da hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyecek olan altına karşı ilgi ve tercih devam ede gelecektir.

&&&

Dünya Altın Konseyi Raporu’na göre ülkemizde yastık altında en az 3 bin 500 ton altın bulunuyor. Rapora göre, Türkiye’de 20 milyon 200 bin hane olduğu göz önüne alınırsa- hane başına 105 adet çeyrek altına denk geliyor. Yani, yastık altında kayıt altına alınamayan 350 milyar TL uyuyor.

Bu ne anlama geliyor derseniz?

Yeni Zelanda, Kazakistan, Ukrayna, Kuveyt, Azerbaycan ve Hırvatistan’ın da bulunduğu tam 130 ülkenin her birinin Gayri Safi Yurtiçi Hâsılasından daha büyük.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, Rusya-Ukrayna gerilimi ve Ortadoğu'daki gelişmelerin etkisiyle dünya ekonomisinde sıkıntılı bir süreç yaşanmaya başladı. Uzun zamandır düşüş trendinde olan altın fiyatları yeniden yükselirken vatandaşlar da kuyumculara akın ediyor.

Bu yükselişten karlı çıkayım amacıyla elindeki altının en fazla yüzde 10-15’ini elden çıkarıyor. Geriye kalanını satmıyor. Sadece acil ihtiyaçlarını karşılayacak kadarını bozduruyor. Kalanını ise yastık altında tutmaya devam ediyor. Belki kısa günün kârı olabilir. Ancak uzun soluklu bir kâr elde edilmeyecektir.

Unutmamak gerekir ki altın uzun süreli bir yatırım aracıdır.

&&&

Sonuç olarak eskiden “Kara Gün Akçesi” olarak ifade edilen altın, sadece finansal krizlerde değil, dünya genelindeki siyasal hareketlerde ve savaşlarda da sığınılacak bir limandır.

Değeri uluslararası borsalarda belirlenen altın, her zaman nakite dönmesinden dolayı cazibesini sürdürecektir. “Kara gün akçesi” olan altın sayesinde Türkiye’de birçok kişi ekonomik krizlere hazırlıksız yakalanmıyor.

Anlaşılan o ki, oluşabilecek ekonomik krizlere karşı altını hep yastık altında biriktirmeye devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.