1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. KSO’nun 40’ıncı Yıldönümü İzlenimleri
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

KSO’nun 40’ıncı Yıldönümü İzlenimleri

A+A-

Konya Sanayi Odası’nın (KSO) 40. yıl kutlamaları gecesinden Konya sanayisinin 40. yıla ulaşmasının başarısını gördük. 

Dile kolay 40 yıla ulaşmada odanın kurucuları ve bugüne kadar gelmiş geçmiş başkanlarının yöneticilerinin ve çalışanlarının katkıları önemlidir. Bu kişilerin Konya Sanayisinin ne denli zor şartlarda günümüze geldiğindeki azmini ve başarılarını doğrusu kutlamak gerekir.

Buğday ambarından sanayi kentine doğru giden bir şehirde, yaptığı üretim ve ihracatla ülkemizin ekonomisine hiçte küçümsenmeyecek katkısının kutlamak ve unutmamak gerekiyor. Tabi bütün bunların altında yatan Konyalının azmi ve çalışkanlığıdır.

Diğer taraftan Konya Sanayi Odası’nın 40. yıl kutlamaları kapsamında, Konya Sanayi Odası eski başkanları, eski meclis başkanları ve 40 yılı dolduran üyelere ödüller verildi.

Bu insanların Konya sanayisinin bugüne gelmesindeki katkılarına dikkat çekilmesi de geceye ayrı bir heyecan kattı.

Her zaman söylenir ya, zoru başarmak kolay değildir. Konyalı da zoru başararak sanayi de bir marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

***

Konya Sanayi Odası’nın 40. yıl gecesinde konuşanların mesajlarını sizlere aktarmak istiyorum. Gecenin açılış konuşmasını yapan KSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü’nün, iki günü eşitse kendisini zararda gören Konya sanayicisinin gurur günü sözü anlamlı idi.

Kütükçü, “Konyalı çalışkandır. Bugün geldiği yer, bu çalışkanlığının eseridir. Ancak Konyalı sadece kendisi için çalışmaz; acaba kaç insana iş olurum, kaç eve aş olurum, nasıl daha çok üretim yapıp, ihracat yaparım diye düşünür hep” sözünden de anlaşıldığı gibi, Konyalı sanayici, tüccar ve esnafın bu anlayışla azmi sayesinde bugüne geldiğini bizlere hatırlatıyor.

Bütün bu özelliklerden dolayı Konya’nın ilkleri başardığını ve Türkiye’ye örnek olduğunu dile getiriyor.

***

KSO’nun ilk Kurucu başkanı olan İşadamı Ali Akkaya’nın, “Gençlerimiz özellikle fedakârlık konusuna önem versinler. Fedakârlığı idrak etsinler. Atatürk ‘Türk Milleti çalışkan ve zekidir’ der. İnsan olarak ‘Adalet Mülkin temelidir’ anlayışından uzaklaşmamalıyız. Herkes bu anlayışı bir prensip olarak benimsemelidir” diyor. Genç işadamlarına fedakârlık yapmadan bir yere gelinmeyeceğine dikkat çeken Akkaya, başarmanın anahtarının fedakârlık olduğuna dikkat çekiyor.

***

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, “13. yüzyıldan başlarsak Konya o zamanlarda coğrafyanın en muhteşem şehri, en önemli şehri. Selçuklu payitahtı o zamanın ticaretin ve zanaatın idari ve siyasi merkezi konumundaydı. 40-50 sene önce tamamen bir tarım şehri olarak anılan, buğday ambarı diye tabir edilen bir şehir. Fakat bugün hamdolsun Konya’mız gerek üretim gücüyle, gerek üniversiteleri ile kamu yatırımlarıyla, yerel yönetimdeki yatırımlarıyla çok farklı bir noktada ve Konya artık geçmişi kadar önemli, görkemli bir geleceğe doğru yürüyor” ifadelerini kullandı.

Akyürek, 13. yüzyıldaki gibi Konya’nın tekrar ticaretin ve zanaatın merkezi olma yolunda olumlu mesafeler kat ettiğini ve görkemli bir geleceğe doğru yol aldığını vurguluyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya'nın tarihsel süreç içindeki öneminin büyük olduğuna işaret ettiği konuşmasında, “Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Konyalıdır. Göreve geldiği günden itibaren sanayiciyi destekledi. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız, yerli otomobili yapacak babayiğidi arıyorlar. İşte Konya sanayisi, işte yan sanayinin merkezi, işte üreten güçlerin yatağı, işte azimli ve gayretli sanayiciler. Sayın Başbakanımız, aramaya gerek yok, otomobili yapacak Babayiğit Konya’da. Çünkü otomobilin tüm parçalarını üretebilen bir sanayisi var” dedi.

Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil üretimde Konya’da yeterli bir alt yapı olduğunu ve Konya’nın artık yerli otomobil üretimine yönelmesini istiyor. Çünkü otomobil üretecek babayiğitlerin Konya’da olduğunu vurguluyor.

***

Gecede önemli açıklamalar yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Şimdi yeni bir sıçrama yapmanın, en fazla yoğunlaşmamız gereken alan bilim ve teknolojidir. Bu açıdan Konya’yı önemsiyoruz. Konya her yönüyle bizim kültür başkentimiz. Konya Türkiye’nin geleceğinde ve bölgemiz için yıldız şehirlerinden bir tanesi. İşsizlik oranı yüzde 4,7. Konya Türkiye gibi yeni bir sıçrama yapmaya hazır. Bu sıçramayı geleneksel üretimle değil, dönüşümle ve yüksek teknolojiye bağlı ürünleri üretmekle yapabilir. Konya’da bir tane Ar-Ge merkezimiz var, bu yetersiz.”

Bakan Işık, Konya’nın artık geleneksel üretimden çıkıp, yüksek teknolojiye bağlı ürünler üretmesinin zamanın geldiğini ve bu potansiyele sahip olduğunu, bunun yanında Ar-Ge’ye daha önem vermesini isterken, bu konuda her türlü desteği vereceklerini dile getiriyor. 

Yerli Otomobil üretimi konusunda da Bakan Işık “Bugün Türkiye’yi Güney Kore ile kıyaslayanlar var. Yeni bir fırsatı kaçırmak istemiyoruz. 2020’den önce yerli hibrid bir aracı yola çıkartacağız. Bunu babayiğit veya babayiğitlerin bir araya geldiği, konsorsiyum üretecek. Biz onların yolunu açacağız. Bu memleketin evladı olarak bir Türk markasını dünyanın yollarına çıkaralım, biz de varız diyelim inşallah.”

***

Aslında Bakan Işık’ın yerli otomobil üretimi konusundaki bu açıklaması Konya açısından ayrı bir heyecanı ve hareketi başlatabilir. Konya’nın otomobil yan sanayi üretimindeki tecrübesi ve birikimi oldukça fazladır.    

Sonuç olarak Konya Sanayisinin önü ve ufku açıktır. Ancak yapacakları vardır. Öncelikle Ar-Ge’ye yeterince eğilmelidir. Bunun yanında geleneksel üretimden uzaklaşıp, günümüz koşullarında yüksek teknolojiye yatırım yapmalıdır. Katma değeri yüksek olan ürünlerin üretimine yönelmelidir.

 

Ne dersiniz; Konya’nın bunu yapacak ve başaracak gücü ve potansiyeli var değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.