1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. KTO Dış Ticaret Merkezi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KTO Dış Ticaret Merkezi

A+A-

İş dünyasına girdiğimde, Turgut Özal rüzgârı esiyordu Türkiye’de. Artık daha çok üretmemiz gerekiyordu ve ürettiğimizi daha çok ihraç etmek. İhracat sayesinde sanayi de gelişecekti, ülkemiz de.

*

Rüzgârın beni en çok ilgilendiren tarafı ihracat idi tabi. Üretim yapacak gücüm yoktu, ancak ihracatçı olabilirdim. Yabancı dil gerekiyordu, bir yabancı dil yetmezdi, ikinci bir yabancı dil daha öğrenmem gerekirdi. Hatta yapabilirsem üçüncü bir dil daha.

*

Türkiye, Özal’dan önce de ihracat yapıyordu. O dönem ihracatın çoğu, ithalatçıların gelip genellikle tarım ürünlerini alıp götürmeleri şeklinde oluyordu. Üniversitedeyken, yapılan bu ticaretin, şekilde olsa da manada ihracat olmadığını anladım. Ben manada ihracatçı olmalıydım! Özal ile birlikte bir dönüşüm yaşandı. İhracat rüzgârı gittikçe güçlendi. Gelip alan ithalatçılar yerine, gidip satan ihracatçılar ile Türkiye’nin ihracatı gittikçe arttı.

*

İhracatçı olmayı hedeflerken, Konya’da ihracatını yapacak ürünlerin sınırlı olduğunu görmem de geç olmadı. Henüz üniversitede öğrenciyken dış ticarete giriş yapmıştım, ancak ithalatçı tarafından. Yanında çıraklık yapabileceğimiz ihracatçılar da o yoktu o zamanlar.

*

Şimdi ihracatçı olmak isteyen gençlere her türlü yardımı yapmaya çalışmam belli ki o yıllarda yaşadığım duygulardan kaynaklanıyor. O dönemin şartlarında, öğrendiğimiz yabancı diller sayesinde kendi yağımızda kavrularak, el yordamı ile ihracatçı olmaya çalıştık. Konya’da bulamadığımız eğitimler için, kurslar için Ankara ve İstanbul yollarını az aşındırmadık. İhracat rüzgârı enerjimiz oldu.

*

İşte o rüzgâr aldı beni götürdü dünyanın 49 ülkesine. Önce Londra’da şirket kurmuştum, şimdi ABD’de. Ve dünyanın dört bir yanında 90 ülkeye ihracatını yaptım Türk malı ürünlerin, en çok da sanayi ürünleri ve makinelerinin. Bugün dünyanın dört bir yanında Türk malı makinelerin tıkır tıkır çalışmasında payım olmasından onur duyuyorum.

*

Şimdi bunları niçin hatırlıyorum? Geçen hafta KTO Dış Ticaret Merkezi’ne gitmiştim. Ben oraya “Konya Dış Ticaret Üssü” diyorum, genç ve dinamik dış ticaret uzmanları çalışıyorlar. Üretenlerin daha fazla ihracat yapması için çalışıyorlar!

*

Konya Dış Ticaret Üssü’nde, ihracat yapmak isteyenlere her türlü bilgi sağlanıyor. Hatta ürün ve sektöre göre ithalatçı firmalar bile liste halinde veriliyor. Yetmezse bir de ihracat sürecinizde yardımcı olabiliriz deniliyor. Daha ne bekliyor bizim üreticililer, ihracat yapmak isteyenler? İhracat rüzgârını ayağınıza getiren bir ekip var orada.

*

Konya Dış Ticaret Üssü’nün Koordinatörü Ferit Meriç Bey, kendisi gibi genç, dinamik dış ticaret istihbarat uzmanlarından oluşan bir ekip ile çalışıyor. Onlar ile tanışıp, sohbet edince, ihracat yapmak isteyenlere verdikleri hizmetleri öğrenince etkilenmemek, duygulanmamak mümkün değil. Bu duygular beni anılarımda bir yolculuğa çıkardı.

*

Konya Dış Ticaret Üssü’nün beni en çok etkileyen hizmeti ise “İhracat Koçluğu” oldu. İhracat yapmak isteyenlere hem eleman hem de eğitim desteği veriyorlar. Konya, bu hizmetin kıymetini bilmeli.  Konya Dış Ticaret Üssü’nde çalışan arkadaşlara ve onlardan hizmet alan sanayicilere başarılar diliyorum çünkü onların başarısı Konya’nın, Türkiye’nin başarısı olacak. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.