1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. KTO Dış Ticaret Üssü
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KTO Dış Ticaret Üssü

A+A-

Günümüzde Türkiye’de en çok KOBİ barındıran şehirdir Konya. Osmanlı coğrafyasında en çok esnaf ve zanaatkar barındıran 2. şehir yine Konya’dır.

*

Konya, Türkiye’nin tahıl ambarı olması yanında, Türkiye’nin KOBİ üssüdür. Yani kendi yağı ile kavrulan aile şirketlerinin bireysel girişimcilik çabaları ile üretime, sanayiye verdiği katkı ölçeğinde İstanbul ve çevresinden sonra birinci şehirdir Konya ve İstanbul sermayesinin üzerinden para kazandığı bir üretim merkezidir aynı zamanda. Kıymeti bilinmez ama…

*

İstanbul ve çevresinin bazı tüccarı, müşterilerini Konya’ya kaptırmamak için “Konya Türkiye’nin Çin’idir” gibi etik dışı bir dedikoduya sarılır ama Türkiye imajına verdiği zararı göremez gözünü bürüyen para hırsından dolayı.

*

Olsun! Yine de Konya kendisini geliştirmiş, bilinçli, milliyetçi ve vatansever girişimcileri sayesinde, “Konya Türkiye’nin Almanya’sıdır” dedirtecek kalitede üretim yapma çabasındadır. Bu çaba sayesinde Konya bir sanayi üretim merkezi olma yolundadır.

*

Konya’nın üretiminin çoğu Konya dışından ihraç edildiği için ihracatın sağladığı katma değer yani ticaretin kaymağı Konya’ya gelmez… Bu da ayrıca ele alınmalıdır.

*

Geçen hafta “Uluslararası Sözleşmeler ve İhracat Alacaklarının Takibi” konusunda sevgili hemşerimiz Avukat M. Emre AKKAŞ’ın sunduğu bir seminere katıldım. Emre Bey bir hukukçu olarak kendisini uluslararası ticaret alanında geliştirmiş ve tecrübelerini ihracatçılarımız ile paylaşmak için Konya’ya gelmiş.

*

Seminer, Konya Ticaret Odası’nın Dış Ticaret Merkezi’nde yapıldı, fuar alanının hemen yanında yeni bir bina. Sanayi bölgelerini dikkate alınca son derece merkezi bir konumda. Resmi açılışı henüz yapılmamış ama yukarıdaki düşüncelerimi hatırlattı bana ve 30 yıllık Konyalı bir dış ticaretçi – ihracatçı olarak umut verdi bana, mesleğe ilk başladığım günlerdeki heyecanımı hatırlattı bana. Konya’nın ihracat alanındaki eksiklerini tamamlayacak sorularını yanıtlayacak birçok hizmeti vermek için hazırlanıyorlar. Bir teşekkür borçlandım çalışanlara, yapanlara.

*

Düşünen, proje haline getiren ve meydana gelmesi için emeği geçen herkese ve çalışanlara KTO Başkanı Selçuk Öztürk Bey şahsında teşekkürü bir borç biliyorum. Bu kurumun, Konya Dış Ticaretinin Üssü olacak şekilde değerlendirilmesini diliyorum.

*

Konya’mızın, yaptığı ihracat ile de ilk sıralara çıkmasına vesile olması duası ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.