1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KTO-KARATAY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİME BAŞLIYOR
KTO-KARATAY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİME BAŞLIYOR

KTO-KARATAY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİME BAŞLIYOR

KONYA TİCARET ODASI (KTO) – KARATAY ÜNİVERSİTESİ TAMAMLANAN EĞİTİM BLOĞUNDA 480 ÖĞRENCİYLE EĞİTİME BAŞLIYOR.

A+A-

KTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Üzülmez, üniversite rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ve eğitim kadrosu ile düzenlediği basın toplantısında inşaat çalışmaları ve tamamlanan eğitim bloğunda gelinen son durum hakkında bilgi verdi.
KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez, Avrupa standartları üzerinde geniş derslikler, sosyal ve yeşil alanların üniversitelerini ayrıcalıklı kılacağını söyledi. Tamamlanan eğitim bloğunda 480 öğrenci ile eğitime başlayacaklarını kaydeden Üzülmez, “3 fakültede 6 bölüm ile eğitime başlıyoruz. 15 bin metrekareden oluşan bu eğitim binamız 3 yıl üniversitemizin ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Her katta 200 kişilik iki anfi, 80 kişilik bir laboratuar ve üç derslik bulunmaktadır. Şehir üniversitesi niteliğindeki kampüsümüz 4’ü eğitim binası 5’i de idari, spor ve sosyal tesislerden olmak üzere 9 binadan oluşacak. Tüm binalarımız tamamlandığında 7 bin 500 öğrenciyle eğitimimize devam etmek hedefindeyiz” dedi.
“MEZUNLAR İŞ BULMAK SIKINTISI YAŞAMAYACAK”
Özellikle öğrenci sayısını belirli bir oranda tutarak, kaliteli ve standardı yüksek bir eğitim vermeyi amaçladıklarını dile getiren Üzülmez, “Günümüzde üniversite mezunu gençler çok olmakla birlikte, iş bulma sıkıntısı yaşamakta. Bu nedenle asıl amacımız nitelikli öğrenciler yetiştirmektir. Üniversitemizden mezun olan gençlerimiz işsizlik kaygısı yaşamayacak” diye konuştu. Üzülmez, mühendislik fakültesinde; elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve mekatronik mühendisliği bölümlerinde, iktisadi ve idari birimler fakültesinde; işletme ve uluslar arası ticaret bölümlerinde ve hukuk fakültesiyle akademik hayata başlanacağını bildirdi.
ÜNİVERSİTE – SANAYİ İŞ BİRLİĞİ ÖN PLANDA
Öğrencilerin iyi bir yüksek öğrenim görmesinin hedeflendiğini ifade eden Üzülmez, “Öğrencilerimizin bölümüyle ilgili uygulamalı eğitim göreceği bir sistemi getiriyoruz. Böylelikle öğrencilerimiz hem pratik, hem de teorik alanda kendilerini yetiştirerek nitelik kazanmış olacak. Hedefimiz, bir şehir üniversitesi kimliğinde; sanayisi, ekonomisi, öğrencisi ve akademik kadrosu ile bütünleşmiş bir üniversite oluşturmaktır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde ülkemizde önemli bir açığı kapatacak Uluslararası Ticaret Bölümü’nü açtık. Bu bölümde Konya’nın dış ticaretini daha profesyonel hale getirecek uzmanlar yetiştireceğiz. Uluslararası Ticaret Bölümümüz, faaliyetlerine başlayan Sürekli Eğitim Merkezi ile birlikte sanayi ve ticaretimizin dünyaya açılması için eğitim verecektir. Bu konuyla ilgili düzenlediğimiz ithalat-ihracat personeli yetiştirme ve staj garantili kursun birinci aşamasını başarıyla tamamladık. Böylelikle üretim yapan Konya’yı daha çok ihracat yapan bir şehir haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

1 ÖĞRETİM ÜYESİNE 21 ÖĞRENCİ
KTO – Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ise, akademik çalışmalar ve verilecek eğitimin kalitesinden bahsetti. Prof. Dr. Babaoğlu, mühendislik fakültesinde İngilizce eğitim verileceğini, hazırlık sınıfı olmadan hafta da 6 saat İngilizce dersi olacak hukuk fakültesi öğrencileri için pratik eğitime katkı amacıyla bina içinde bir duruşma salonu yapıldığını söyledi. 30 kişiden oluşan akademik kadroda 6 profesörün yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Babaoğlu, “Akademik kadromuzun yaş ortalaması 39. 1 öğretim üyesine 21 öğrenci düşecek. Okutmanlarla birlikte toplam 57 kişilik bir eğitim kadromuz oluyor. Öğrencilerimizin yüzde 20’si burslu okuyacak. Ücretli gelen öğrencilerimizde başarılı olanları da burslu yapacağız. Her öğrenciye 1 adet dizüstü bilgisayar verilecek. Uzaktan eğitim imkanımızda var” diye konuştu.
Toplantının ardından Hüseyin Üzülmez ve rektör Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, tamamlanan blokta eğitim alanlarını gezdirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.