1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Kudret Narı Hakkında Bilgiler
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudret Narı Hakkında Bilgiler

A+A-

Bu yazımızın konu başlığı kudret narı... Eğer kudret narı hakkında yeterince bilgiye sahip değilseniz bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Kudret narı genelde tropik bölgelerde yetişir. Ilıman ve yazlık iklim şartlarını sever. Ana vatanı olan Hindistan’ dan Çin’e 1400’lü yıllarda götürüldüğü biliniyor. Kabakgiller familyasına ait olan bu bitkinin meyvesi, çoğunlukla meyve olarak yenmeyip, çeşitli besin takviyeleri ve tedavi edici bileşiklerin içine katılarak tüketilir. Dış kabuğu yumuşak ve koyu yeşil renkte olur, olgunlaştıkça sarı-turuncu renge dönüşür. İçindeki tohumlu kısım parlak ve kırmızı renktedir. Meyvesinin iç kısmında kan şekerini düşürücü madde ve çeşitli amino asitler bulunur. Ayrıca; demirA ve C vitamini içeriği oldukça zengindir. Yapısındaki fenolik bileşikler ile antioksidan özelliği vardır. Genel olarak ülkemizin çeşitli yerlerinde farklı isimler alır. Acı kabak, acı hıyar, acı kavun, armut balsamı ve balsam elması olarak adlandırılır.

***

En önemli ve kanıtlanmış özellikleri hipoglisemik, antidiyabetik ve antihiperglisemik etkisi. Bu özellikler, içerdiği p-insülin maddesinden gelmektedir. İnsülin benzeri bu madde kana geçer ve kan şekerini düşürür, ayrıca vücudun glukoz toleransını artırır. Ancak, diyabetik insan ve hayvanlarda oral olarak alındığı zaman yeteri kadar antidiyabetik ve hipoglisemik etki sağlanamamıştır. Bu nedenle, deri altına enjektör ile yapılan uygulamalarda etkinliği belirgin olarak gözlemlenmiştir. Kandaki trigliserit seviyesini düşürür. Ülseri önleyebilir.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonları önler. Anti tümör ve antikanserojen etkisi gözlemlenmiştir.

Vücudun çeşitli yerlerine bulunan (mide, bağırsaklar) yaraları tedavi ettiği için yara iyileştirici etkisinden de söz edebiliriz.

***

Zararlı etkileri arasında en önemlisi doğurganlığı engellemesidir. Bu durum kadın ve erkekte de görülmektedir. Düşük yapıcı etkisi çok yüksek olduğundan, hamile olan ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda kullanımı oldukça tehlikelidir. Küçük çocuklarda hipoglisemik etki ile komaya neden olduğu görülmüştür. Toksisitesi daha çok üreme sistemi ve karaciğerde (detoksifikasyonda) görülmektedir.

Sonraki yazımızın konusu Adaçayı…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.