Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs

A+A-

Yaramız Kudüs! Yangın yerimiz Kudüs! Yeni bir sorun değil, sadece yenilendi! ABD Başkanı Trump’ın bölgenin gerçeklerini hiçe sayarak İsrail lehine yaptığı açıklama ile yeniden kanamaya başladı, yeniden alevlendi!

*

Yangının, daha doğrusu yangınların mağdurları dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, Müslüman halklar, Müslüman milletler!

*

İslam ümmetini kurması beklenen Müslüman halkların, Müslüman milletlerin “tedbir almak” yerine “tepki vermek” sonra da “unutmak” ile malül yöneticileri yüzünden iyileşmiyor yaralar, sönmüyor yangınlar… Yoksa kavramları, kelimeleri anlamadan, boş konuşan ve boş düşünen hatta düşünmeyen Müslümanlar yüzünden mi?

*

Bazıları tepki bile veremedi Trump’ın Kudüs kararına… En etkili tepki ise Türkiye’den geldi. İktidarı ile muhalefeti ile sorunu siyaset üstü gören takdire şayan bir “tepki birlikteliği” ile.

*

İslam ümmetini oluşturması beklenen Müslüman halklar ve Müslüman milletlerdir ama bunlar birlikte tedbir alamıyorsa, tepki verirken bile birlik olamıyorsa yaralar iyileşir mi, yangınlar söner mi?

*

Anlık, taktik olaylarda bile birlik olamayan Müslüman milletler İslam ümmeti gibi stratejik bir üst yapıyı kurabilirler mi?

*

Boş tepki yerine zamanında tedbir almak isitiyorsak, sorunlarımızı çözerek ilerlemek istiyorsak bir yerlerden başlamalıyız ve o yer de en basit en alttaki konular olmalı. Temel sağlam olmazsa duvar eğri olur, eğri duvarın üstünde çatı doğru durmaz! Kelimelerin ve kavramların anlamlarından başlamalı öncelikle; millet, ümmet, halife, hilafet nedir?

*

Birilerinin altı boş, içi kof cevapları bugüne kadar sadece kavga çıkardı. Müslümanlar sebebini anlamadıkları olayların sonuçları üzerinden ettikleri kavgalar ile iyice ayrıştılar ve ayrışmaya devam ediyorlar… Aynen düşmanın istediği gibi! Birlik olmayın, ayrıştıkça ayrışın… Ayrıştığınız kişi, grup doğruyu söylese bile karşı gelin, itiraz edin, asabiyet yapın! Asabiyet?! Nedir adabiyet? Irkçılık mı? Biraz araştırın ve size anlatılanları sorgulayın, düşünün bir daha. Lütfen…

*

Anlamını bilmedikleri, yanlış bildikleri, içini dolduramadıkları kelimeler yüzünde iletişim seviyesi düşük insanların dünün bilmedikleri, anlamak istemedikleri şartlarında olan biten olaylar için bugünün şartlarında ahkâm kesme yarışına girdikleri söz düellolarını “bilimsel tartışma” gibi TV ekranlarında, “fikirmiş” gibi gazete köşelerinde Müslümanlara yutturdukları sürece yaralar kanamaya, yangınlar yayılmaya devam edecektir.

*

‘Dur’ demenin yolu da ümmetçi görünerek millet düşmanlığı yapanların ümmetin kurulması önündeki en büyük engel olduğunu anlamaktır!

Pazartesi günü devam edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.