1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kudüs, Mekke ve Ankara
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs, Mekke ve Ankara

A+A-

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Mescid-i Aksa'yı koruyamazsak kem gözlerin Kabe'ye çevrilmesini engelleyemeyiz. Bunun için Kudüs kırmızı çizgimizdir" dedi. Bunu duyunca Peygamber Efendimiz’in (SAV) dedesi Hz Abdülmuttalib’i hatırladım.

***

Kabe’nin bulunduğu Mekke şehri tarihte ticarî bir merkez olduğu gibi manevi bir değere de sahip olduğu için bazı kralların iştahını bazı kralların kıskançlığını kabartırmış. Bunlardan birisi de Habeşistan’ın Yemen Valisi Ebrehe… Ebrehe, Kabe’ye rakip olmak üzere San’a şehrine iki büyük kilise yaptırmış ama yeterli ilgiyi göremeyince Kabe’yi yıkmak gibi çılgın bir hayale kapılmış. Önünde devasa bir filin de olduğu ordusu ile Kabe üzerine yürümüş…

*

Ebrehe’nin ordusu, dağınık halde yaşayan Arap kabilelerini kolayca yenip geçerek Mekke yakınlarına ulaşmış. Çevreyi yağmalayan askerleri buldukları develeri ordugâha alıp getirmiş. Bu develer arasında, bölgeye hakim kabilelerden Kureyş  kabilesinin reisi ve Peygamber Efendimizin dedesi olan Hz Abdülmuttalib’in de iki yüz kadar devesi varmış.

*

Ebrehe, bir elçi ile Hz Abdülmuttalib’e “…savaşmak için gelmediğini, yalnızca Kâbe’yi yıkmak istediğini, buna engel olmazlarsa kendilerine dokunulmayacağını…” bildirmiş.

*

Bir heyet ile Ebrehe’nin ordugâhına gelen Hz Abdülmuttalib, develeri geri istemiş ve Kabe’nin yıkılmaması için ricada bulunmamış. Bunu garipseyen Ebrehe’ye de şöyle cevap vermiş, “…ben develerin sahibiyim ve onları ben koruyacağım, Kâbe’nin sahibi Allah’tır. Benim Kabe’yi merak etmeme gerek yoktur. Sahibi Kabe’yi koruyacaktır”… Ve develeri alıp Mekke’ye dönmüş. Sonra ne olduğu Fil Suresi’nde anlatılır. Okuyan bilir.

*

Sayın Cumhurbaşkanım, “Mescid-i Aksa'yı koruyamazsak kem gözlerin Kabe'ye çevrilmesini engelleyemeyiz. Bunun için Kudüs kırmızı çizgimizdir" diyorsunuz ya evet haklısınız. Haklı olmasına haklısınız da Kabe’yi koruyacağım derken bekasından sorumlu olduğunuz Ankara’yı ihmal etmeyiniz.

*

Tarihte olduğu gibi Araplar yine dağınıklar ama Kabe’nin sahibi Allah’tır ve onu Allah koruyacaktır. Siz Ankara’yı ihmal etmeyin yeter, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkın, daha fazla şehit gelmesini engelleyin yeter!

*

Biz, Türkiye Cumhuriyeti olarak yerimizde birlik ve dirlik içinde olursak kem gözler zaten cesaret bulamayacaktır. Aksi halde yanlış politikalarımızda ısrar edersek kem gözlere cesaret veren siz olursunuz. Allah korusun.

*

Yanlışın neresinden dönsek kardır değl mi? Başımıza gelen belalar için düşmanı ve başkalarını suçlamak yerine bir de kendimize baksak; hangi politikalarda yanlış yapmışız, hangi fikirlerde eksiğimiz var? Ne dersiniz? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.