Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs ve Barış

A+A-

Bu kafayla Kudüs’te barış olur mu? Olursa nasıl olur? gibi sorulardan önce, şu soru ile başlamak isterim, İslam ümmetini kurması beklenen Müslümanlar, mensubu oldukları halkları, millet seviyesinde öncelikle manevi ve devamında maddi olarak yeterince geliştirmeden, milletler üstü bir birlik olan ümmeti kurabilir mi?

*

Milletin tanımı üzerinde anlaşamayanlar, ümmeti anlayabilir mi?

*

Elindeki kum ve çimento ile sağlam ve düzgün tuğlalar yapamayanlar, düzgün duvarlar örebilir mi? Düzgün duvarlar yoksa bina yükselir mi? Yükselecek kadar sağlam ve düzgün olmayan bina çatıyı taşır mı?

*

“Boşver milleti, mezarda hangi millettensin? diye sormuyorlar. Ne önemi var milletin!” diyene de kanan, “Mezarda hangi millettensin? diye sorulunca, İbrahim’in milletindenim diyeceksin!” diyene de kanan yani böyle iki zıt bilgiyi aynı anda doğru zanneden Müslümanların kafalarının karışık olmaması mümkün mü? Böyle kafası karışık Müslümanların mensubu oldukları halkları geliştirmesinden millet seviyesine yükseltmesinden bahsedebilir miyiz? Tam tersine bu karışık kafalar millet olanları da halk seviyesine indirir... Allah muhafaza!

*

Henüz, ilkel bir dürtü olan ırkçılık ile insani bir duygu olan milliyetçilik arasındaki farkı anlamayan ve henüz milliyetçi bile olamayan bu kafası karışık Müslümanlar, ırkçı bir bencillik ile Museviliği sadece kendi milletinin dini yapan İbrahimoğulları'nın akıl oyunlarına karşı durabilir mi?

*

Bu ırkçı Musevilere, tüm güçleri ile gönüllü askerlik etmeyi kabul etmiş bazı İsevi mezhepleri de ekleyince Müslümanların işinin zorluğu daha da anlaşılır sanırım. Yine de asıl zorluk karşı tarafın gücünden değil bizim tarafın gücünü yok eden kafa karışıklığındandır! Bunun anlaşılması gerekir.

*

Milliyetçiliği günah ilan eden, milliyetçiliğin günah olduğunu zanneden Müslümanların, kendi milliyetçiliğine sırt çevirirken başkalarının ırkçı planlarına hizmet edeceğini anlamak ve anlatmak kafalardaki karışıklığın giderilmesinde yardımcı olabilir belki…

*

“Asabiyet yapan bizden değildir” hadisi şerifini “ırkçılık yapan bizden değildir” diye çevirmek yerine “milliyetçilik yapan bizden değildir” diye çevirmek ancak ırkçı düşmana hizmet edecektir. Bunu fark etmeyen Müslümanlar ne kadar bağırsa, çağırsa, ayaklansa, posta koysa da ettikleri hizmet ancak düşmanın ekmeğine yağ sürmek olacaktır.

*

“Milliyetçilik günah” zannı ile ümmetçilik yaparken, hemşehricilik, akrabacılık, particilik, cemaatçilik, yandaşlık etmenin de ırkçılığın şubeleri olduğunu anlatmak kafalardaki karışıklığı gidermeyi hızlandıracaktır ama bunu anlatmak için acilen bir yol bulmak gerekir. Bir yol… Nedir o yol? Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.