Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs ve Millet

A+A-

Yaşanan her sorundan bir ders alır insan… Tekrar hatırlanan Kudüs sorunu da herkesin bildiği ve konuşup durduğu bir dersi hatırlattı; “Kudüs sorunu başta olmak üzere mağdur ve mazlum durumda olan Müslümanların sorunlarını çözmek için İslam dünyası, ümmet çatısı altında birleşmelidir”…

*

Bu durumda yazımızın başlığı “Kudüs ve Ümmet” olmalı değil miydi gibi bir soru gelebilir aklınıza. Evet, ama ümmete giden yolun milletten geçtiğini anlamayan veya es geçenler yüzünden ümmet bir türlü kurulamıyor, bu yüzden “ümmetçi görünerek millet ve milliyetçilik karşıtlığı yapanlar, ümmetin kurulması önündeki en büyük engeldir” tespitimizi hatırlatmak için bugün köşemizi “Kudüs üzerinden millet” konusuna ayırdık.

*

İslam dünyası, tarih sürecinde kol gücü hâkimiyetinin sona erdiği, bilgi ve düşünce gücü hâkimiyetinin öne geçtiği yeni dönemin başladığını anlamakta geciktiği günden beri entelektüel bir gelişim sağlayamadığı, kelimeler, kavramlar üzerinde yeterince tartışmadığı ve bir “anlam birliği” kuramadığı için ümmet birliği de kuramadı diye düşünüyorum.

*

Anlaşılmadan, altı boş veya içi doldurulmadan konuşulan kelimeler yüzünden Müslümanlar sağlık bir iletişim bile kuramıyor bence. Aynı tarafta olan, aynı fikri savunan Müslümanlar bile birbirine düşüyorlar ve ayrışıyorlar. Konuluşan sözü anlamayan bir cahilin, anlamadığı söze karşı gelmesi ve bu anlayışı kıt cahili takip eden kalabalıklar yüzünden düşünce dünyası gelişmiyor İslam dünyasında.

*

Sonuçta kol gücünün egemen olduğu eski çağlardaki gibi anlaşamadığı kişilere karşı gücünü konuşturan, bulursa hemen silaha sarılan, manipüle edilmesi kolay tipler hâkim oluyor bazı Müslüman toplumlara… Silaha sarılanlar, silaha sarılıyorlar ama birbirlerine karşı! Düşmana karşı değil!

*

Bunların aralarında kaliteli bir sözlü ve yazılı iletişim olmadığı için düşman tanımları bile eksik, hatta yanlış. Düşman tanımı olmayan toplum, milleti tanımlayabilir mi?

*

Mücadele edeceği veya ulaşacağı hedefi yani ülküsü net olmayan, hedef birliği, ülkü birliği olmayan insanlar ile millet bile kurulmaz, değil ki ümmet!

*

Nedir millet? Sorusuna 2 cevap alıyoruz hem de aynı müslümandan; “Boşver milleti, mezarda hagi millettensin diye sormuyorlar. Bir önemi yok?” ve “Mezarda hangi millettensin diye sorulunca İbrahim’in milletindenim diyeceksin!” Kafaların millet konusunda ne kadar karışık olduğunu anlatmaya yeter...

Yarın devam edelim inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.