Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kudüs ve Ümmet

A+A-

Ümmetçi görünmek için millet düşmanlığı yapanlara, müslüman milletleri güçlendirmeden bir ümmet kurulamayacağını anlatabilmek için böyle bir tanımda birleşmek gerektiğini düşünüyorum, demiştik dün.

*

Soya dayalı yönetilen devletlerin ırkçılık batağına düştüklerini, tarihte Alman ve Japon milletleri açıkça gösterdi ve her ikisi de acı bir şekilde cezalarını gördüler.

*

Soya dayalı yönetilen devletlerin kısırlaştığı da ayrı bir gerçek. Örneğin Araplar, günümüzde 22 devlet kurmuşlar. Bazılarını Araplar, bazılarını sonradan Araplaşanlar kurmuş.  Bunlar aynı dili konuştukları halde anlaşamıyorlar. Kimisi yer altı kaynakları sayesinde israfta sınır tanımaz ölçüde dünyanın en zenginleri arasında, kimisi de açlık içinde dünyanın en fakiri... Aralarında uçurumlar var. Dünyada ne ekonomi, ne teknoloji alanında bir etkileri var.

*

Soya dayalı yönetim ile yetinmeyip dini de kendi tekeline alan bir de İsrail / Yahudi var ki, gerek finans, gerek teknoloji gücü ile arkasına aldığı devletler olmasa, hiç yaşama şansı yok. Yahudiler, tarih boyunca vatansız oldukları halde yaşadıkları her ülkede siyasi ve ticari örgütlenme kabiliyetleri sayesinde “millet” olarak dünya genelinde güçlü bir etkiye sahip. Bu etki ile de kurdukları devleti her istediğini yapar(!) modunda yönetmeye çalışıyorlar. Birçok soruna kaynak olmaları bu yüzden.

*

Bir de tarihi süreç içinde Avrupa’ya bakalım. Müslümanlaşan Türkler, Abbasi Devleti zamanında, İslam halifesi tarafından, daha önceden Müslüman olan Kürtlerin de yaşadığı Doğu Roma sınırına, bugünkü Irak topraklarına yerleştirildi. Türkler önce Doğu Roma İmparatorluğuna karşı İslam devletinin güvenliğini sağladı. Sonra da Doğu Roma’yı batıya çekilmeye zorlayarak, Anadolu’yu İslamlaştırmaya başladı.

*

Bundan rahatsız olan farklı Avrupalı milletler dini liderleri papa önderliğinde, yüzbinlerce askerden oluşan devasa haçlı orduları kurarak Müslümanlar üzerine yürüdü. Aşılması gereken ilk engel Anadolu Selçuklu Türkleriydi.

*

Haçlı ordularının bir “Hz İsa Ümmeti / Hristiyan Ümmeti” orduları olduğunu görmek gerekiyor. Hristiyanların dinî güç birliği yani Hristiyan Ümmeti orduları, Selçuklu Devletinin yıkılmasına rağmen Türklerin Osmanlı döneminde İslamı, Avrupanın ortalarına taşımasına mani olamadı…

*

İslamı korumak için, haçlı ordularını defalarca durduran, İslam uğruna yüzbinlece şehit veren Selçuklu ile İslam’ı Avrupanın ortalarına taşıyan Osmanlı’yı anmadan bir de “Türk diye bir millet yoktur” yavelerini geveleyen ancak Kudüs’ü kurtaranın bir Kürt komutan olduğunu vurgulayan ırkçıların kime “hizmet” ettiği de ümmeti arayan her müslümanın cevap bulması gereken bir sorudur.

*

Kudüsü almak için kurulan koskoca Haçlı-Hristiyan Ümmeti orduları, Müslüman bir milleti durduramadı, ama…

Yarın devam edelim inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.