1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kültür Dünyasına Konya Mührü-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Dünyasına Konya Mührü-1

A+A-

Hafta sonunda Türkiye Yazarlar Birliği Genel Kurulu sebebiyle Ankara’daydık. Kuruluşunun 40. yılını kutlayan Yazarlar Birliği bu önemli gününde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ile eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay gibi önemli isimleri misafir etti. Sorgun’un, “Yüzyıl önce kimlerle karşı karşıya gelmişsek bugün yine onlarla karşı karşıyayız” sözlerinin öne çıktığı kongrede, TYB kurucusu ve şeref Başkanı Mehmet Doğan’ın “Konya belediyeleri kültürel faaliyetlerde çok öndeler, tebrik ve teşekkür ediyoruz. Ankara belediyeleri ise maalesef ayaklara ve mideye hitap etmekten kafalara hitap edemedi” şeklindeki ifadeleri, Konya’ya takılan manevi madalya oldu.

***

TYB Konya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten ile birlikte Bekir Şahin, Fatma Şeref Polat, Ali Fuat Baysal, Yücel Kemandi, Hatice Hilal Seyhan, İsmail Detseli, Bedir Köseoğlu, İbrahim Can gibi arkadaşlarımızla TYB Genel Kurulu vesilesiyle güzel bir seyahat gerçekleştirdik. Bir zamanlar kamyon arkasından kurtulabilmenin ‘oh’ çektirdiği, karşı yönden gelen araçlarla burun buruna gelmenin ‘yürekleri yorduğu’ Ankara yolunda su gibi bir seyahat oldu. Meşhur Kulu Makası’nda, ‘sağım solum sobe’ demeden, güvenle Ankara Yolu’na girmeyi sağlayan kavşak çok mu zordu ki; yıllar yılı kimse akıl edememişti?

Kulu demişken, dost canlısı Belediye Başkanı Ahmet Yıldız’ı anmadan olmazdı. Ankara’ya seyahatimizi öğrenince, “Bana uğramadan Konya’ya dönmeyin” sözünü, yerine getirmezsek olmazdı.

***

Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın Divan Başkanı seçilmesiyle başlayan kongrede konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun 40 yıldır ayakta olan TYB’nin, kendini geçici heveslere kaptırmayan dingin bir yapısı bulunduğunu söyledi.

Siyasetin çok önemli olmakla birlikte ‘her şey’ olmadığını anlatan Sorgun; siyaset, sanat ve edebiyatın bir bütünün parçaları olduğunu ifade etti.  Şu sözlerin ağırlığını gönül kantarında siz tartıya vurun; “Sanat için ‘karın doyurmaz’ denilir. Evet, belki karın doyurmayabilir ama kafa ve gönül doyurur. Bazen şunu görebiliyoruz; her şey günübirlik politikaya irca edilmek isteniyor. Bakıyorsunuz; çok verimli bir eğitimci, iş adamı, sanatçı jübileyi siyasette yapmak istiyor. Elbette siyaset önemli ama Allah bir insana hangi şeyleri doğal olarak vermişse belki de onu mu ifa etmek gerekiyor.”

Başkasına iş tarif etme kolaycılığını ‘modern bir hastalık’ olarak tarif eden Sorgun, bu kolaycılığa sapmadan, ‘Ben ne yapabilirim?’ sorumluluğunun taşınması gerektiğine de vurgu yaptı.

***

Türkiye’nin çok önemli dönemden geçtiğine işaret eden Sorgun’un şu tespitleri son derece önemliydi: “Son yüzyılı tekrar yaşıyoruz. Yüz yıl önce kimlerle karşı karşıya gelmişsek bugün yine onlarla karşı karşıyayız. Belki enstrümanlar, kullandıkları araçlar değişmiştir ama mücadele sebepleri, maksatları aynıdır.”

Türkiye’nin bir taraftan Suriye ve Irak’ta olanca gücüyle teröre karşı mücadele ederken yatırımlarını sürdüğüne ve ülke ekonomisinin geçen yıl yüzde 7,4 büyüdüğüne işaret eden Sorgun, 2019’da yürürlüğe girecek olan Başkanlık Sistemi için “Yüz yılın reformu” ifadesini kullandı.

***

Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın TYB’nin kurumsal kimliğini her zaman koruduğuna vurgu yaptıktan sonra dile getirdiği, “Kültür ortamının, düşüncenin, sözün değeri her zaman yüksektir. Düşünce olmadan her şey eksiktir” sözleri sadece duvara asılacak değil, belleklere kazınacak tespitlerdi. TYB’nin ilkeli yürüyüşe sahip olduğunu, mesafeleri iyi ayarladığını, gerektiğinde münasip eleştirileri yaparak hareket eden ve büyük bir fonksiyonlar üstlenmiş bir fikir platformu olduğunu anlatan Atalay, İslam dünyasının son 40 yılda gerek siyasi hareketlilik gerekse düşünce dinamizmi anlamında çok önemli olaylar yaşadığına işaret etti.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.