1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kültür Dünyasına Konya Mührü-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Dünyasına Konya Mührü-2

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği’nin Genel Kurulu’nda günün diğer önemli mesajlarını TYB Kurucu Şeref Başkanı Mehmet Doğan verdi. TYB’nin 40. yılında 20. genel kurula ulaşmanın mutluluğu anlatıp, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Doğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uzun süre kendilerine destek sağlamadığını ve tanıtma fonu destekleriyle projelerine hayat verdiklerini anlattıktan sonra, ‘Nihayet Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğine kavuştuk’ dedi.

Doğan, kültürel faaliyetlerde sosyal belediyeciliğin önemine de vurgu yaptığı konuşmasında önce Konya Büyükşehir Belediyesini örnek gösterdi, sonra Başkent belediyelerini eleştirdi;

“Biz Konya Büyükşehir Belediyesi’yle, diğer Konya belediyeleriyle gayet güzel kültürel faaliyetler yapıyoruz. Bu nedenle Konya belediyelerine hem teşekkür ediyoruz, hem de tebrik ediyoruz. Ama maalesef aynı yakınlığı Ankara belediyelerinden hiçbir zaman göremedik. Düşünebiliyor musunuz, ‘ben kitap okumam’ diyen biri Ankara’yı yönetti. İnsanların ayağına, midesine hizmet ettiler ama kafasına hizmet etmediler. Konya başta olmak üzere bazı belediyelerimiz sosyal belediyeciliğin gereği olarak semtlerde kütüphaneler açarken biz Ankara belediyelerine bir tane semt kütüphanesi açtıramadık.”

Doğan, daha sonra gelişmiş dünya şehirlerinde açılan semt kütüphanelerinin sayısını verirken Konya belediyelerinin açtığı kütüphaneler film şeridi gibi aktı zihnimizden. Ankara zaviyesinden bakıldığında; bu alanda Konya’daki eleştirilerin ‘mükemmeliyet’ seviyesinde olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

***

Tek adaylı genel kurulda gündeme dair diğer maddelerin görüşülmesi yıldırım hızında gerçekleşti. Başkanlığa yeniden seçilen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan geçen 2 yılda kendilerine tevdi edilen emaneti en iyi şekilde bugüne taşımaya çalıştıklarını anlatarak, 40. yıl etkinliklerine büyük önem verdiklerini söyledi.

**

Neredeyse her konuşmacının Konya’dan bir-iki kelam etme gereği duyması boşuna değildi. Zira 40. yıl etkinliklerinde ‘Konya mührü’ dikkat çekiciydi. Konya Şubesi’nin, 40. programında yer bulan etkinliklerine bakalım;

- Büyük Selçuklu Veziri, Nizamiye Medresesi kurucusu, Siyasetname yazarı Nizamülmülk’ü bininci vefat yılında anma programı,

-Şiirimizin unutulmaz ismi adına 8 yıldır yapılarak geleneksel hale getirilen Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği,

-Geçmiş yazarlara vefa çerçevesinde, Tarık Buğra 100 yaşında programı,

-Yazılacak çok şeyimiz var konulu, Şehir Ziyaretleri yazıları.

**

Dönüşümüzde Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız ve AK Parti eski Kadın Kolları Başkanı Fatma Ünver bizi bekliyordu. “Buradan geçip de bize uğramamak olur mu?”, derken samimiyeti gözlerine yansıyor, TYB yayınlarından oluşan kitaplar kendisine takdim edilirken “Bana verilebilecek en güzel hediye” diyordu. Maaşının büyük bölümünü kitaplara harcadığını biliyorduk. Hem şahsi, hem ilçe kütüphanesinin hacmini anlatırken duyduğu sevinci, Şeref Başkanı Mehmet Doğan’ın da görmesi lazımdı. Yıldız’la sohbetimiz asfalt, kanalizasyon, inşaat, boya-badana üzerine değil kitaplar, kültürel faaliyetler üzerine derinleştikten sonra, günü nihayetlendiren tespiti Fatma Şeref Polat yaptı: “TYB’nin Şeref Başkanı Mehmet Doğan Ağabey Ankara’yı yöneten belediye başkanlarının kültüre, kitaba ilgi duymamalarından yakınmıştı. Sizi Ankara’ya Başkan yapmak lâzım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.