1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kültür Turizmi Üzerine Projeler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür Turizmi Üzerine Projeler

A+A-

İki hafta önce Konya’ya gelen TÜRSAB Genel Başkan adayı Emin Çakmak, Turizm ve Seyahat Acenteleri ile Selçuk Şems Otel’de bir araya geldi.
Burada dile getirdiği Türkiye ve Konya ile ilgili projelerini sizlere aktarmak istedim.
Dikkatime çeken projelerinden tren ve sağlık turizmi ile Şeb-İ Arus törenlerinin süresinin uzatılması talebi oldu.
Tren Turizminin Konya’nın ekonomisine ve tanıtımına büyük katkı sağlayacağını dile getiren Emin Çakmak, “Tren Turizmi projemiz turizm kültürlerimizi içine alan bir projedir. İstanbul’dan başlayıp, Kars’ta bitecektir. Konya proje kapsamında önemli bir yerde olacaktır.15 vagondan oluşacak, 15 günde bir gece 120 yüksek gelirle turist Konya’da konaklamalı kalacaktır. Konya’da Sema izlettirecek, ören yerleri gezdirilecek ve mutfağı sunulacaktır” diyor.
Diğer bir proje de sağlık turizmidir. İlimizin bu alanda da durumunun iyi olduğuna dikkat çeken Çakmak, “Zincir hastaneler burada açılıyor. Konya bu alanda hedefimizdedir. Ülkemizde sağlık turizminde 5. sırada yerini alacaktır. Bu potansiyel var. Özellikle ameliyatlar için Konya’ya hastalar geliyor. Daha çok hareket gelmesi için hep birlikte çalışacağız” derken de, Konya’nın artık sağlık ve kültür turizminin merkezi konumuna geldiğini ve var olan potansiyelinin değerlendirilmesi anlamında herkesin taşın altına eline koyması gerektiğinin mesajını veriyor.
&&&
Emin Çakmak’ın dikkat çektiği diğer önemli konu da Şeb-i Arus törenlerinin süresinin uzatılması.
Törenler en az 15 güne çıkartılmalı ve içinin doldurulması yönünde bir talebi var.
Mülki ve yerel yönetimlerle birlikte turizmciler 15 günlük programla doldurabilirler.
Ancak burada yapılması gerekenler var. Tur operatörleri Konya teşvik edilmeli ve destek verilmelidir. Bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde tur operatörleri konaklamayı tercih eder.
Bunun sonucunda da kazanan şehrimiz olur. Bugüne kadar bu başarılamadı. İnşallah bundan sonra bunu hep birlikte başarırız. Konya’nın önünde de hiçbir engel yok. Çünkü turizmde önemli bir destinasyonu ve potansiyeli var. Hak ettiği yerde mi? elbette değildir.
Hak ettiği yere hep birlikte getirilmelidir. Peki, bunları nasıl yapacağız sorusu aklınıza da gelebilir. Hz. Mevlana Hindistan’dan Amerika’ya kadar tanınan ve bilinen bir değerimizdir.
Anacak yeterince tanıtılamamıştır. Özel bir şekilde tanıtımı yönelmeliyiz. Bu anlamda turizm fuarları ve tanıtım organizasyonlarına ağırlık verilmelidir.
&&&
Konya artık kültür ve inanç turizminin yanı sıra sağlık turizmi alanında da iyi bir yere gelmeye başladı. Ancak bu yeterli değil. Neden daha çok turist gelmesin ve neden daha çok turizm gelirimiz artmasın. Bunu başarabilecek her türlü yapımız mevcuttur.
Emin Çakmak’ın dediği gibi “ Konya, bütün özellikleriyle dünya markası olmaya layık bir şehir.” Öyle ise bizlerin yapacakları da belli. Konya’nın turizmde hak ettiği yere gelmesi için elimizden geleni yapmaktır. Ancak ortak akıl ve birlikte hareket edilerek bunu başarabiliriz.
Ne derseniz? Konya’ya hep birlikte dünya pazarlarına taşıyabilecek ve turizmde haketteği yere getirebilecek miyiz? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.