1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kültüre Kül Serdik
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültüre Kül Serdik

A+A-

Afrika’nın kahvesini, dünya Türk Kahvesi olarak tanımış ama bizim çocuklarımız tanımıyor. Çocuklarımız, dünyanın neresinden geldiğini bilmedikleri, adlarını anlamadıkları kafelere gidip Türk Kahvesi’nden başka kahveleri içmeyi tercih ediyorlar.

*

İçtiklerinin çoğu kahve bile değil. Kremalı, sütlü, şekerli, şuruplu, buzlu, karamelli, vanilyalı, aromalı, yani yardımcı bir şeyler ile tatlandırılılarak sunulan “kahveli” ama “hatırsız” içecekler.

*

İtiraf edeyim, ben de gidiyorum bazen kızım ile yaptığımız anlaşma gereği. Ortama bakıyorum, çocukların içecek almak için bekledikleri kuyruklara bakıyorum, fiyatlara bakıyorum, şaşırıyorum… Bizim için bir anlamı olmayan hatta muhtemelen sağlıksız, sentetik katkı maddeleri ile dolu “kahveli” içecekler 12,49 ila 18,99 TL arasında uçuk fiyatlarla satılırken, bizim 40 yıllık hatırı olan Türk Kahvesi 4,99 veya 6,50 gibi fiyatlar ile en ucuz ürün olarak sunuluyor.

*

Basit bir kafe ama hiç de basit olmayan bir düşünceyi takip ederek uyguladığı fiyat politikası ile 40 yıllık hatırı olan Türk Kahvesi’ni küçümseyip, ezerken, 40 dakikalık bile hatırı olmayan, üstelik sağlıksız kahve kokulu içeçekleri yüceltiyor. Bizim çocuklar, sizin çocuklar, hepsi birden o kafelerde kuyruklara giriyorlar, kahve bile olmayan kahveli içecekler için. Haberiniz var mı?

*

Biraz ilgilenin göreceksiniz. Ramazan’dan sonra gidip bir göz atın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bakalım siz düşüneceksiniz? Çok merak ediyorum.

*

Çocukları suçlamayın, biz yaptık! Kültürümüz üzerine külü kendi ellerimiz ile biz serdik. Çocuklarımıza kahve içirmedik. Bir zamanlar uzak diyarlardan gelen kahvenin, gerek pahalı ve gerekse zor bulunur olması sebebi ile kahve içen çocuk kararır kandırmacası ile büyüdük bizler. Şimdi, kahve hem ucuzladı hem de bollaştı. Her yerde var artık. Peki, biz çocuklarımızın damak tadına kahveyi öğrettik mi? Hayır! Niçin? Çünkü ana, babamızdan öğrendiğimizde kaldık.

*

Evde içemediği kahveyi hatta içince kararacağından korktuğu kahveyi ne yapsın çocuk? Elbette gittiği kafelerde sütlüsünden buzlusuna, farklı tatlar ile sunulan kahveli içecekleri tercih edecek çocuk.

*

Uyguladığı fiyat politikası ile kahvemizi ezen kafeleri suçlamadan önce çocuklarına kendi kültürüne ait Türk Kahvesi’nin tadını öğretmeyen, bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı nasıl taşıdığını anlatmayan ana, babalar kendimize bakalım.

*

Çocukları, gençleri, yeni nesli eleştirmeyi bırakalım. Kahve bile olmayan, bir yığın sentetik aroma hatırına ancak içilebilen kahve kokulu içecekleri içmesini istemiyorsanız, hakiki kahvenin kültürümüzdeki yerini öğretin. Yasakları, korkutmaları bir kenara bırakmayı öğrenin artık ve işin aslını öğretin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.