Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kulu’nun Gölleri

A+A-

DÜDEN GÖLÜ: Konya İli Kulu İlçesi sınırlarında yer alan gölümüz 800 hektar büyüklüğünde tektonik bir göldür. Kulu deresi ve çevresindeki küçük pınarlardan beslenir.Suları hafif tuzludur. Gölün güneyinde suları tatlı olan “Küçük Göl“ yer alır.

Tuz Gölü’nün kuzey batısında ve Kulu İlçesinin 5 kilometre doğusunda yer alır. Gölde 9 adet küçük ada bulunmakta olup bu adalarda kuşların üreme kolonileri bulunur.

Önemli bir kuş alanıdır. Macar ördeği, pasbaş pakta, dikkuyruk, kılıçgaga, büyük cılıbıt, Akdeniz martısı, gülen sumru dikkuyruk, çoğunluktadır. Nesli Dünya çapında tehlikede olan dikkuyrukların önemli alanlarından biridir.

Su seviyesinin düşmesi, Kulu ilçesinin kanalizasyon atıklarıyla kirlenmesi gibi sorunları vardır.

UYUZ GÖLÜ (KÖMÜŞİNİ GÖLÜ): Konya İli Kulu İlçesi sınırlarında yer alan bu gölümüz  15 Km2 alana sahip olup, en derin yeri 1.5 metredir.

Konya Kapalı Havzasında ve alt havzası olan Tuz Gölü Havzasında yer alır. Gölde üreyen dikkuyruk nedeniyle,1992 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Göl yeraltı sularından beslenmektedir. Göl kıyısı sazlıklar ile kaplıdır. Sazlıkların bir kısmı hasat edilmektedir.

SAMSAM GÖLÜ: Konya-Ankara İl sınırı Kulu-Haymana ilçeleri sınırlarında yer alan gölümüz 830 Hektar alana sahiptir. Kulu ilçesinin 25 kilometre batısındadır.

Samsam Gölü suları 35 kilometrelik tahliye kanalı ile Kozanlı Gökgöl’e akmakta ve Gökgöl’den çıkan Pazarönü Deresi Tuzgölü’ne dökülmektedir.

KOZANLI GÖKGÖL: Konya İli Kulu İlçesi Kozanlı Mahallesinde yer alan gölümüz 50 hektar büyüklüğünde bir tatlısu gölüdür. Kulu ilçesinin 20 kilometre batısındadır. Kozanlı Mahallesi ile Gökgöl arasında yüzlerce hektarlık çayır ve bataklıklar vardır.

Alanda önemli sayıda dikkuyruk ve küçük kerkenez üremektedir. Kara boyunlu batağan,a laca balıkçıl, çamurcun, elmabaş pakta, sakarmeke, bıyıklı sumru diğer kuşlardır.

Kulu bölgesindeki göllerin sorunları Konya Kapalı Havzası’nın ve alt havzası olan Tuz Gölü Havzası’nın sorunlarıyla aynıdır. Su seviyelerinin düşmesi.

 “Küresel İklim Değişikliği”ne bağlı olarak havzanın 2030’lu yılların sonundan başlayarak sıcaklıkların 4-6 derece artması ve yağışların yüzde 20-30 oranında azalması bilim insanlarınca belirtilmektedir. Bunun sonucunda ise; yüzey sularında yüzde 40, yer altı sularında yüzde 54 azalma olabileceği ve toplam kullanılabilir su miktarında yüzde 47 oranında azalma olabileceği öngörülmektedir.

Bu göllerimizin ekolojisini düzeltmek için bulunduğu yörede alınacak önlemler yetmez. Tüm Kapalı Havza için yapılacak su bilançosu, ürün deseninin belirlenmesi, kaçak su kullanımlarının kesinlikle önlenmesi vb.. önlemlerle ancak tamamen kurumalarını önleyebiliriz. Aksi halde önümüzdeki on yıllarda bölgenin çölleşme ihtimali vardır.

Hoşça kalın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.