1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kum Kumdur Demeyin
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kum Kumdur Demeyin

A+A-

Bir deprem oluyor, afet, yıkım! Yaralılarımız var, ölülerimiz var… Millet olarak acısını bile yaşayamadan bazı fırsatçılar, bazı kalleşler, bazı hainler algı yönetimi ile milletin acısından yarar sağlamaya kalkışıyorlar… Daha da acısı bunlara kanan çok sayıda cahil sahte ve yalan haberleri yaymakta yarışıyor. Uyaranları, soranları sorgulayanları karşı tarafa itiyor oysa ittiği kendi geleceğidir, istikbalidir! Bilmiyor…

*

Hatırlayalım; o melun 15 Temmuz gecesi "Suriyeliler de bizimle beraber direndi" gibi  saçma lafları çıkaranlar olmuştu… Sosyal medyada ve TV’lerde parlatmaya çalıştılar bu haberi ama sorgulayan aklını kullanan bazı vatandaşlarımızın "…madem Suriyeliler o kadar cesurdular niçin kendi vatanlarında kalıp zalime karşı direnmediler de kaçıp buraya geldiler…?..." gibi mantıklı sorulara cevap veremeyince susmak zorunda kaldılar. ...

*

Yine benzeri bir haber, bence biraz da kurmaca bir oyun gibi… Ama korkmayın, yine susarlar, biz kanmayalım yeter!

*

Beş kuruş için konuşmaya başlayan ama beş bin lira versen susmayanlar var… Duyduğu haberin doğruluğunu, işin aslını ardını araştırmadan başkalarına yayan kendi cahilimiz düşman aliminden daha zararlı olabiliyor… Peki cehaleti teşvik edenler kimdir? Cahilde feraset arayacak kadar ferasetsiz birine profesörlük veren kimdir? Arap gelenekleri ile İslam dini arasındaki farkı anlamayan ve adeti dine karıştıran cahil profesörün hizmeti kimedir? Körlerin arasında bir gözünü kapat diyen atasözü de bizim; iyi de cahile, cahil demek şuç olacaksa çözüm nedir?

*

Deprem bana yine harcına “yıkanmamış deniz kumu” karıştırıldığı için yıkılan binaları hatırlattı, son depremde yıkılan binaların harcına da “dere kumu” karıştırıldığı konuşuldu. Kum kumdur deyip geçmeyin! Her kum inşaat harcını taşımaz. Her kum binayı ayakta tutmaz. Her insan da bir değildir! Eşref-i mahlukat kimdir?

*

Muhacir sözcüğünün biz müslümanlar için ifade ettiği yüksek manevi anlamın arkasına saklanarak Türkiye'nin nüfus yapısını bozmaya çalışanlar inşaat kumuna deniz kumu karıştıran müteahhitlere benzemiyor mu?

*

Uyanmazsak milletimizin harcına karıştırılan “yıkanmamış” deniz kumunun yıkımı biz uyurken yakalayacak ve kayıplarımız artacak. En azından uyanalım ve binlerce yıldır “millet olma vasfı taşıyan” milletimizin harcına henüz millet olamamış, kabilecilikten ümmetçiliğe atlamaya çalışırken uçurumdan aşağı yuvarlanmış birilerinin yetersizliğinin harcımıza karıştırılmasına engel olalım.

*

Mülteci ile muhacir arasındaki farkı anlayalım ve anlatalım. Ümmetçilik için milliyetçiliği ayaklar altına almanın ümmetin önündeki en büyük engel olduğunu anlayalım ve anlatalım.

Deprem öldürmez çürük bina yapan hırsız müteahhit öldürür unutmayalım. Selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.