1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kur Riskini Dikkate Almalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kur Riskini Dikkate Almalıyız

A+A-

Dünya geneliyle birlikte ülkemizde artan döviz kurları beraberinde bazı riskleri getirmektedir. Türk Lirası’nın, diğer ülke para birimleri karşısında negatif yönde ayrışmasıyla dolar/TL kurunun rekor seviyelerde seyretmesi Türkiye ekonomisi için bir risk unsuru oluşturuyor. Geçen yıllara göre daha riskli göründüğü için birçok olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Çünkü kurdaki dalgalanmalar iç sorunlarımızı etkilemeye devam ediyor. Sosyal, toplumsal ve siyasi yapımızı dahi tehdit etmektedir. Bunun yanında büyüme potansiyelini de sınırlıyor. Bu durumdan kurtulmak için ne yapmalıyız sorusuna gelince cevabı da belli. Özellikle yatırımlarda ve para borçlanmalarında döviz cinsinden uzak durmalıyız. Türk Lirası ile yatırıma yönelmeli ve borçlanmaları da yine TL ile yapmalıyız. Her türlü alışverişlerimizi dövizle yapmazsak bunun faydasını görürüz. Özellikle KOBİ’ler kurla borçlanma ve yatırımlardan uzak durmalı.

***

Kur riski ihracatta ve ithalatta da karşımıza çıkmakta. İhracatı artıralım derken kur riski tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktayız. Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi kurla ilgili değerlendirmesinde, fikirlerini “Kurlar yüksek olsun, biz de ihracatımızı artıralım' diye bir şey yok. Bunun da mutlaka etkisi var ama tek başına yeterli değil. Bu nedenle daha katma değerli ürün üretmemiz ve yüksek teknolojili yatırımlara odaklanmamız lazım. Bundan sonra konteynerlerimizi yükte hafif, pahada ağır mallarla yüklemeliyiz" şeklinde belirtti. Büyükekşi, kur yüksek olsun anlayışından kurtulmalıyız derken, yüksek katma değerler ürünler üretmemiz gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun başka da yolu yok. Dünya pazarlarında rakiplerimizle rekabet etmenin tek yolu da bu. 

Büyümek için kur riskini bertaraf edecek olan tedbirleri almalıyız. Tabi ki bu tedbirlerin başında tasarrufu her zaman birincil olarak görmeliyiz.

***

Diğer taraftan döviz kurundaki dalgalanmaların yıkıcı etkilerinden korunmak için öncelikle döviz kuru sistemlerinin tanımlanması önemli. Tatbikî döviz kurunun anlık yükselmelerine neden olan siyasi gerginliklerden uzak durmalıyız. Bunun yanında ihracat ve ithalat yapan firmalar, döviz kuru üzerinde oluşan dalgalanmalara karşı dikkatli olmalılar. Yani kur riski yönetimini iyi götürmeliler. Sonuç olarak dövizin her yükselişinde veya aşağıya çekilmesinde birçok sorunları yaşayacağımız belli. Öyleyse tedbirden ve tasarruftan uzak kalmamalıyız. 

Yapmamız gerekenlerin başından yarından itibaren her türlü döviz türü borçlanmadan ve yatırımdan uzak durmak. Sorarım sizlere kur riski karşısında yapmamız gerekenlerin başka yolu ve yöntemi var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.