1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. KÜR-ŞAD Kimdir? (1)
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KÜR-ŞAD Kimdir? (1)

A+A-

Bir masal kahramanı mı yoksa gerçek savaşçı mı?

Başucu kitabı ‘Bozkurtların Ölümü’ (Atsız Ata) olan biri olarak size çocukluk ve şu anda değişmeyen kahramanımı anlatmak isterim.

Kürşad hakkında çok kısa bilgi bulunan ancak Çin kaynaklarında adı kesin olarak ve Çince Ashina Jiesheshuai olarak geçen Türklerin Kağan soyu olan Aşina soyundan olan Şad’ıdır .

Kürşad 'ı Kürşad adıyla Türk tarihine kazandıran kişi ise Hüseyin Nihal ATSIZ (atsız ata)’dır.

Kürşad hakkındaki veriler sadece varlığı ve yapmak istediği ihtilal ile kesin iken ayrıntılar kesin bilgi olmayıp, bilgiye yakın bazen de hayalidir ne var ki en kesin gerçek KÜRŞAD yaşamış ve o olağanüstü ihtilale kalkışmıştır .

Aşağıda vereceğimiz bilgi bahsedildiği gibi Atsız Ata’nın derlemesidir. Ulu Atamız Kürşad’ı tanıtmanın gururu ile kutlu ruhu şad olsun...

Kürşad, 621 senesinde Çinli eşi İ-çing Katun tarafından zehirlenerek öldürülen Doğu Göktürk Devleti kağanı Çuluk Kağan’ın küçük oğludur. Çuluk Kağan’ın ölümünden sonra kardeşi Bağatur Şad, Kara Kağan adını alarak hükümdar oldu ve ağabeyinin Çinli eşi ile evlenerek Ötüken’deki Türkler arasında huzursuzluğa yol açtı…

Bir tarafta Çinliler, diğer yanda da Sırtarduş Bayurku, Dokuz Oğuz, Uygur gibi Türk boylarının Göktürklere başkaldırıp savaşmaları ve ayrıca İ-çing Katun’un Ötüken’de esir durumda yaşayan Çinli azınlığa destek çıkarak bunların zenginleşmesini sağlaması sayesinde giderek zayıflayan ve kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Türkler, 629 senesinde Çinlilerle yaptıkları savaşta tuzağa düşerek yenilince Doğu Göktürk Devleti yıkıldı. Başta Kara Kağan ve Kürşad olmak üzere binlerce Göktürk Çinlilere esir düşerek Çin’in başkenti Siganfu’ya götürüldüler ve orada kendilerine tahsis edilen bölgede yaşamaya mecbur edildiler…

Hikaye tanıdık geliyor mu bu günde Doğu Türkistan’da soydaşlarımız Çin işkenceleri ve Çinlilerin yaşam şartlarını zorlaştırmasına maruz kalmaktadırlar.

Türkleri asimile edebilmek amacıyla Göktürk soylularını hassa ordusunda subay olarak görevlendiren Çinlilerin bu taktiği bir işe yaramamış, Türkler bağımsızlıklarına kavuşup yeniden devlet kurmak amacıyla fırsat kollamaya başlamışlardır. Kürşad da Çin hükümdarının ordusunda subay durumundadır fakat kılıcını milletinin özgürlüğü için çekeceği günü beklemektedir. Esaretin beşinci yılında Kara Kağan kahrından ölür. Esaretin onuncu yılında, yani 639 senesinde, Bozkurt soyunun en büyüğü konumundaki Kürşad durumun iyice kötüye gittiğini görerek kırk çerisi ile birlikte ihtilal yapmaya karar verir. Geceleri kılık değiştirerek Siganfu sokaklarında tek başına dolaşma adeti olan Çin hükümdarı Tay-tsung’u yakalayarak rehin almaya ve bu sayede Çin sarayına girerek orada bulunan Kürşad’ın ağabeyinin oğlu Urku Tigin’i kurtarıp, toplayabildikleri kadar Türk ile birlikte Ötüken’e giderek tekrar devlet kurmaya, Urku Tigin’i de kağan ilan etmeye karar verirler.

Bu uğraşta başarılı olurlarsa budun kurtulacak, başaramazlarsa da dökülecek kanları geride kalanlara ödevlerini hatırlatacaktır.

Yarın devam edeceğiz.

tankutalp.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.