1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kuraklık Yoksullaştırıyorsa Tedbirde Geç Kalmayalım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kuraklık Yoksullaştırıyorsa Tedbirde Geç Kalmayalım

A+A-

Son yıllarda dünya ile ülkemizi de birçok tehlike bekliyor.

Bu tehlikelerden birisi de kuraklık. Eğer kuraklıkla mücadeleyi zamanında yapmazsak ve gereken tedbirleri almazsak birçok sorunu da beraber yaşarız.

Bu sorunların başında da kuraklığın yoksula dönüştürmesi geldiği gibi, gıda da enflasyonun sıçrayacağı tehlikesi gelmektedir.

2013’te kuraklığın ürünleri vurmasıyla gıda enflasyonu yüzde 3 ile 4 hızlanabilir.

Artık gıda ürünlerini daha pahalı tüketeceğimiz bir döneme girebiliriz.

&&&

Bu anlamda Konya Ticaret Borsası’nın (KTB) öncülüğünde hazırlanan kuraklığın kırsal kesimde yoksulluğa dönüştüğünü belgeleyen araştırmanın sonuçlarının açıklaması önem arz ediyor. 

 “Konya İlinde Kırsal Alanda Tarım İşletmelerinde Yoksulluk Analizi ve Uygun Stratejilerin Modellemesi” projesinin geçen hafta tanıtım toplantısında konuşan KTB Başkanı Uğur Kaleli, Konya ve İç Anadolu Bölgesinde proje sonuçlarına göre desteklemenin yapılmasını istiyor.

Kaleli, Tarımda gıda güvenliğinin çok önemli hale geldiğini, dış ticaret ve cari açık içinde çok önemli sektör haline dönüştüğünü belirtirken de  “23 milyar dolardan 62 milyar dolar değerine yükselen bir üretim gerçekleştiriyoruz. Bu büyük tarım potansiyeline sahip ülkemize ve ilimize uygun bir üretim şekli değildir. O zaman tarımsal altyapı ve eksiklikler giderildiğinde tarımsal desteklemeler arttığı zaman tarımda daha önemli ivmeler kazanacağımıza inanıyorum” diyor.

Aslında Kaleli, kuraklıkla mücadele de etkin olunmasının yanında, tarımsal alt yapıların ve eksikliklerin giderilmesiyle birlikte desteklerin artmasının kuraklıkla mücadele de sağlıklı sonuçlar vereceğine dikkat çekiyor.

Şehrimiz tarımsal desteklerden ciddi anlamda pay alırken, 2005 yılında bu desteklerin ürün bazlı hale getirilmesinden sonra kurak geçen yıllarda istenilen desteklerin alınamamasını doğrusu anlamış değilim.

Kurak geçen yıllarda üretici ve çiftçi yeterince destek alamazsa başka ne zaman alacak? 

Oysa kuraklık dönemlerinde farklı destekler verilmeliydi. 

&&&

Araştırmada, bu desteklerden şu şekilde bahsediliyor.

Konya üzerinden iç Anadolu Bölgesinde farklı bir desteklenmenin sağlanması isteniyor. Alınan destekler kıyı illerindeki tarımsal faaliyetlere göre çok az.

Çünkü bizim tarlalarımıza 2 yılda bir ekim yapılırken, kıyı kentlerinde üretici yılda 2 ya da 3 mahsul alıyor. Desteklerin söz konusu şartların göz önüne alınarak yapılması hayati önem taşıyor.

Yine bunun yanında prim sisteminin devreye alınması bekleniyor. Tarımsal üretim ve kalite sorunlarının çözümünde prim sistemi devreye alınabilir, hem bitkisel üretimde hem de hayvancılıkta üretim sorunu devam ettiği için, üretimin primlerle desteklenmesi şarttır.

Sonuç olarak kuraklık yoksullaştırıyorsa, bundan kurtulmanın yolu da kuraklıkla mücadeledir.

Tabi ki, bu mücadele sadece birkaç kurumun değil, toplumsal bir mücadele olmalıdır.

Tarım kesimindeki yoksulluğun azaltılması çalışmaları ve mücadelesinde sadece devletin değil, diğer sektörlerin, kurum ve kuruluşların da yer alması gerekiyor.

Birlikte birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Kuraklıkla mücadele de birlikte hareket etme kültürünü geliştirmeliyiz.

Öyle değil mi? Başka da çare var mı sorarım size? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.