1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kurban Bayramı Gündemi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Bayramı Gündemi

A+A-

Sevenleriniz ve sevdikleriniz ile birlikte, nice bayramlara ulaşmanızı dilerim. Bu yıl Kurban Bayramı tatili, tarihte anlamı olan çok özel günlere denk geldi;

- Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974

- Erzurum Kongresi, 23 Temmuz 1919

- Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923

*

Tatil olduğu için sosyal medya bu konularda paylaşım ve yorumlarla doldu taştı. Bilmeyenler öğrendi, yanlış bilenler doğrusunu anladı, cehaleti marifet zannedenler ise yine aynı kaldı.

*

Kıbrıs Barış Harekatı’nı engellemek ve ekonomik zorluklara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlık ilkesinde ısrar eden hükümeti düşürmek için konulan ambargolar yüzünden oluşan yağ, şeker gaz vs kuyruklarını, çarpıtarak anlatan siyasetçilerin aslında suistimalci olduklarını anlayanlar çoğalmış…

*

Yine de Kıbrıs Barış Harekatını Ecevit değil Erbakan yaptı diyerek dönemin gerçeklerini çarpıtanlar, “maden harekatı Erbakan yaptı, bu harekat yüzünden oluşan kuyruklar için niçin Erbakan’ı suçlamak yerine, Ecevit’i suçluyorsunuz? Müslüman böyle çifte standartlı olur mu?” sorularına cevap veremediler.

*

Osmanlı sarayının düşmana teslim olması ve vatanın işgal edilmesine rağmen, Erzurum’da toplanan bir avuç milliyetçi vatansever Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalandığı andaki sınırların vatan olarak kurtarılması ve parçalanmasına izin verilmemesi, manda ve himayenin kabul edilmemesi, vatan üzerinde tam bağımsızlığın tesis edilmesini kararlaştırıldı. Bu milliyetçi vatancılar, düşman yetmezmiş gibi bir de saraycılar ve mandacılara karşı mücadele etti.

*

Düşman yalanlarını tarih diye anlatan düşman beslemesi, sahte tarihçi ajanlara kanan saraycılar ve mandacılar günümüzde de kandıkları yalanlar ile konuşmaya devam ediyorlar ancak uyanarak işin aslın anlayan ve yalanlara sırt çevirenlerin çoğaldığını görmek umut veriyor.

*

Türlü imkansızlık ve zorluklara rağmen donanımlı düşmana karşı dört yıl süren onurlu Kurtuluş Savaşı'nın ardından, tam anlamıyla yedi düvele karşı sağlanan başarının belgesi ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünü de mübarek Kurban Bayramı tatilinde kutladık.

*

Lozan başarısını küçümsemeye çalışan, düşman beslemesi saraycı, mandacı ajanlar yine boş durmadı tabi… Ancak son 20 yılın siyasi olaylarını kendi aklı ve bağımsız vicdanı ile analiz edebilenlerin, Lozan Antlaşması’nın göründüğünden de büyük bir zafer olduğunu anlayanların çoğalması umut veriyor.

*

Türkiye Cumhuriyeti’ni sindiremeyen düşmanın ve kah Müslüman mintanı içinde, kah Osmanlıcılık maskesi altında Türk düşmanlığı yapan işbirlikçilerinin Lozan’a niçin karşı oldukları daha da anlaşılmış görünüyor.

*

Örneğin, milliyetçi ve vatancılara karşı olan saraycı ve mandacıların kendilerini gizlemek için Ümmetçi gibi konuşarak milliyetçiliği ayaklar altına alması ve bunu İslamcı göstermesine kananların Türk Milletini başka milletlerin ırkçı emellerine hizmetçi yapmaya çalıştığı biraz daha anlaşılmış. Bir de Türk düşmanlığı aslında İslam düşmanlığının ta kendisiymiş.

*

Haa bir de bir de Suriyeli ve Afgan göçmen sorunu konuşuldu bayramda. Milletimiz, AK Parti’nin muhacir söylemleri ile kabul ettirdiği göçmen politikasının insanî olmaktan ziyade Türkiye’nin nüfus yapısını bozmak için yapıldığı, göçmelerin de muhacir olmadığı ancak istismarcı siyasetçilerin, böyle İslamî kavramları kullanarak biz Müslümanların imanını ve vicdanını manipüle ettiği anlaşılmış düşünen kesimlerde.

*

Şekil, görüntü, söylenti, dedikodu ve iftira dolu yalanlara kanmak yerine, işin aslını anlamaya çalışanlara selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.