1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Kurbanı Kurban Etmeyelim
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurbanı Kurban Etmeyelim

A+A-

Konya’da kurulmuş nev’ine münhasır şubesi olmayan tek merkezli bir vakıfta çalıştım, hizmetim oldu. Kurban organizasyonunda sorunlar olduğu halde düzeltme yolu bulamadım. Yanlışları dile getirdim, gündem oluşturdum fakat önleme konusunda yetkili vakıf başkanı olması nedeniyle sözümüzün geçerliliği olmadı, ikaz ve uyarı ile çalışmalarımızı devam ettirdik. Başkan "Bize bırak" diyerek geçiştirdi. Diğer yönetim kurulu üyelerinin fiiliyatta etkisi ve yetkileri yoktu, ne sorgulayan ne de denetleyen olmazdı. Vâkıfın yönetim kurulu üyeleri sorumluluklarının farkında ve bilincinde olsalardı, sorgulasalardı, sorumluluklarının gereğini yapsalardı yanlışlıklar, usulsüzlükler olmazdı. Dünya ve ahiret sorumluluğu ve vebali olduğunu bilerek ayrılmış oldum.

Kurban bağışçılarının dikkatini çekmek ve hatırlatmak istiyorum. Vakıf başkanına güvenerek bağışta bulunmayın, geçmiş ve geçen yıllarda toplam hisse sayısını sorun, 50 ila 100 hisse arasında ise giderleri yüzde 30’u bulmakta, yani 30 lirası organizasyon masraflarına, 70 lirası ise kurban kesimine gider. Toplam hisse sayısı artıkça giderler düşer, en ideali binin üzerinde olursa yüzde 10-15 olabilir. Bunun dışında düşük sayıda hisse toplayan vakıf ve derneklere bağışta bulunmak demek kurbanınız yerine ulaşsa bile organizasyon masraflarından dolayı heder etmiş olursunuz. Bağışçılarımız tercihlerini bilerek, isteyerek ve araştırarak yapmalıdırlar. Bağışlarının gerçekten kurban kesimine gitmesine dikkat etmelidirler. Yoksa bağışları alınır, farklı yerlerde harcanabilir. Vekâlet verilmesine, mesaj (SMS) alınmasına veya video görüntülerine bakmasınlar yanıltıcı ve aldatıcı olabiliyor.

Kurban bağışları 2

şekilde alınmaktadır

Birincisi; yurt içi yani Konya' da kesimi yapılanlar, ikincisi yurt dışı-Afrika'nın bir ülkesi olan Tanzanya adına kurban bağışları toplanır, kesime görevli personel tarafından götürülür, oradaki emsal olan kuruluş veya önceki dönemden belirlenen kişilerce Kurban alımı, kesimi ve dağıtımı yapılmaktaydı.

Yurt içi-Konya kurban bağışı ve kesimi: Kurban bağışları az sayıda olmaktaydı, bağışçılardan bazıları kesimde bulunup hissesine düşen etleri alırlardı, kimi de bulunmazlardı, hisselerine düşen etler yıl içerisinde tüketilmek üzere soğuk hava depolarına konur, peyderpey öğrenci evlerinde barınanların tüketimine verilirdi. Bu organizasyonda fazlaca sorun yok. Bazı vakıf ve derneklerce kurbanlık eti kavurma, salam, sosis veya sucuk gibi imal edilerek piyasada satılabiliyor. Kurban eti fakir ve kurban kesemeyen borçlulara dağıtılabilir. İslam ölçüyü koymuş, adil bir paylaşım vb. kurban eti üç hisseye ayrılır:

1-Fakir ve muhtaçlara

2-Eve gelecek misafirlere

3-Kurban kesemeyen komşulara

Günümüzde maalesef böyle bir paylaşım yapılmamakta, ancak aileler; ya dondurucuya konularak uzun süre tüketmekte ya da çeşitli imalatlar sucuk vs. gibi yapılarak tüketilmektedir Bunları yanlış buluyorum.

Yurt dışı-Tanzanya kurban bağışı ve kesimi: Kurban bağışı 50-60 hisse kadar olabiliyordu, toplanan hisse paraları dolara çevrilmek suretiyle görevliye tutanakla ve liste halinde teslim edilerek gönderilirdi. Burada sorun başlıyor.

1.Sorun: Kimi bağışçı parasını sonra vereyim diyerek taahhütte bulunurlardı, 2-3 ay geçmesine rağmen parası alınanlar olabiliyordu ancak bazıları da vermezlerdi, alınamazdı, isimleri tarafımdan bilinmekte kayıtlarda vardır. Bu konuda ilgili ve yetkililer istemeleri yahut soruşturma-denetim olursa bilgi ve belge verebilirim.

  1. Sorun: Hisse sayısına göre kurbanlık alınmış olurdu. Ancak her ülkenin kendi şartları olabildiği gibi Tanzanya'da kurbanlık sığır ve koyun Türkiye'de belirlenen fiyatın altında ucuza alınıyor, aradaki fiyat farkından oluşan para ya farklı harcama yapılırdı ya da artan para geri getirilirdi. Artan parayı giden görevli "Borcum olsun" der, kısmen verir kısmen de vermezdi, 5-6 yıl böyle devam etti. Buna dur denmesi lazım.

Kurbanı kurban

etmeyelim-2

Beynelmilel-uluslararası yurt dışı ciddi ve profesyonelce kurban organizasyonları yapan vakıf ve dernekler vardır. Örneğin; hatırıma gelen Diyanet-Vakfı, İnsani Yardım Vâkıfı (İHH.) Cansuyu ve Mirasımız gibi yardım kuruluşlarında bağışlanan hisse sayısı fazla olması nedeniyle sabit organizasyon giderleri çok düşüktür, buralara bağış yapılabilir. Konya menşeli vakıf ve derneklerde yönetim zafiyeti, ciddiyet ve hassasiyet sorunu var ve amatörce yapılmaktadır.

1.cisi; Filistin öteden beri kanayan yaramız katil İsrail tarafından abluka altında, üretim yok, çalışma alanları yok veya çok kısıtlı sadece giden yardımlarla ayakta durabiliyorlar.

2.cisi; Yemen, iç savaş ve Amerika güdümlü bazı Arap ülkelerinin muhasarası altında dolayısıyla Filistin başta olmak üzere Yemen’e Kurban hissesi bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Hoşça kalın, dostça kalın, Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar