1. HABERLER

  2. Kurbanlık alırken dikkat!
Kurbanlık alırken dikkat!

Kurbanlık alırken dikkat!

Şut Besiciliğin Sahibi İlhan Şut, vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmasını kaydederek, kurban edilecek hayvanların kurban olacak şartlara uygun olması gerektiğini söyledi.

A+A-
20 yıldır besicilik ile uğraşan Şut Besiciliğin Sahibi İlhan Şut, vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmasını kaydederek,  kurban edilecek hayvanların kurban olacak şartlara uygun olması gerektiğini söyledi.
 
İnsanların mağdur olmaması için güvenilir ve referanslı yerlerden kurbanlarını almasını tavsiye eden Şut Besiciliğin Sahibi İlhan Şut, “Kurban fiyatları çok küçük farklılıklarla aşağı yukarı belli bir fiyata oturuyor. İnsanlar çok ucuza aldık dedikleri kurbanlarda daha sonra farklı sıkıntılar yaşıyor. Kurban Allah rızası için yapılan bir ibadet olduğu için buradaki ticarette alan da satan da çok titiz olmalı. İki tarafında zarar görmeyeceği şekilde pazarlık yapılmalı. Kurbanlık alandan daha çok satanlar yetiştirdikleri ve satışını yaptıkları hayvanların durumu hakkında doğru bilgi vermeli. Büyükbaş hayvanlarda kapak atmış olması, iki veya bir gözü kör olması, çok zayıf,  çelimsiz olması, kurban edilecek yere kadar yürüyemeyecek durumda topal olması,  kuyruğunun veya kulağının üçte ikisinin olmaması, küçükbaş hayvanlarda bir memesi, sığırda ise iki memesi kurumuş olması, boynuzunun çoğunun veya tamamının kırık olması durumunda o hayvan kurban edilmez” dedi.
kurbanlik-(4).jpg
Güvenilir yerden alın
 
Geçen yıla göre bu