1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kurbanlık Çamlar
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurbanlık Çamlar

A+A-

Geçen hafta 4 günlük bir seyahat için Rusya’daydım. 25 Aralık günü bazıları Noel kutlaması yaptı bazıları ise 7 Ocak’ta kutlayacaklarını söyledi. 31 Ocak’ta dini bir kutlama yok, sadece yeni yıl, yeni planlar, yeni hayaller için yapılan bir eğlence fırsatı.. Kapitalist sistem böyle güdülemiş insanları.

*

Bizim Kurban Bayramımıza dil uzatanlar, kutsal bayramımızı bir hayvan katliamı gibi görenler, gösterenler, ilkel diyenler, vahşet diyenler,  bugünlerde bir çam ağacı katliamı peşinde. Biraz fikir sahibi olsalar, laf atmadan önce düşünmeleri gerekir. Amaç çamur at izi kalsın olunca, akıl duruyor ve bu saldırıları her yıl tekrarlıyorlar. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyecek kadar düzeysiz bir menfaatçilik içinde yetişmiş insanlardan basiret bekleyecek değiliz. Aynı seviyesiz hataya düşen bizimkiler ise Yeni Yıl kutlamasını Noel ile karıştırıp ilkel tartışma ve ithamlar ile hiç de masum olmayan tartışma ve kırılmalara sebep oluyorlar.

*

Bu konuda en iyi tecrübeyi, 1999 yılı sonunda Londra’da yaşadım. O zaman Kurban Bayramı ile Noel arka arkaya gelmişti. Birisi unutulmadan diğeri gelince, sohbetlerde taze taze kıyas imkanı da oldu. Bizim inancımız, sizin inancınız, farklılıklar, benzerlikler derken, sohbet alıp başını gidiyor.

*

Kısa süre önce, bizim kurban kesmemize vahşet demiştiniz, hayvanlara yazık demiştiniz. Peki şimdi, Noel sonrası ne oldu? Yol kenarları çam ağacı çöplüğüne döndü. Kurumuş ağaçlar dağ gibi birikti.. Sadece Avrupa’da kaç yüz milyon çam ağacı israf edildi? Ne olacak bu ağaçlar? Yazık değil mi? demem üzerine, birisi, “ama biz plastik ağaç süsledik” diye cevap verdi…  İyi de plastiğin üretimi bir facia tabiat için, yok edilmesi ayrı facia.

*

Nihayetinde Müslümanlar tarafından Kurban Bayramında kesilen hayvanlar, insanların temel besini olan protein kaynağıdır, eti sadece kurban sahibi için değil, fakir fukara için de bir mutluluk vesilesidir. Kalanlar, derisinden tırnağına her şeyi farklı bir sanayi dalı için hammaddedir. İsraf yoktur, vahşet yoktur biraz cehalet vardır, o kadar… Ama bir sosyal sorumluluktur Kurban… Peki ya bu canım ağaçlar ne olacak? Kağıt fabrikasına gidecek kalitede de değiller, plastik olanlar daha büyük bir çevre felaketi sebebi? Kim daha vahşi?

*

 

Vahşet ve ilkellik yerine bilinç ve barış getirmesi dileği ile yeni yılınız kutlu olsun. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.