1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Kurbanlık satışları sürüyor
Kurbanlık satışları sürüyor

Kurbanlık satışları sürüyor

Büyükbaş hayvanda canlı kilogram fiyatının 20 lira olarak belirlediklerini ifade eden Aydın Kasabı Et ve Et Ürünleri Sahibi Salih Aydınkafa, 86 yıllık tecrübe ile müşterilerine en iyi hizmeti verdiklerini söyledi.

A+A-

Mehmet Günnar

1933 yılından bu yana kasaplık ve besicilik yaparak et ve et ürünlerinde güvenin simgesi haline gelen Aydın Kasabı, kurbanlık satışlarına son hızıyla devam ediyor. Konya’da et ve et ürünleri sektöründe 3. kuşak olarak hizmetlerini sürdürdüklerini ifade eden Aydın Kasabı Et ve Et Ürünleri Sahibi Salih Aydınkafa, “Kurbanlık satışlarından memnunuz. 1933 yılından bu yana hayvancılıkla uğraştığımız için kenarda değil sahadayız. Her işimizi kendimiz yaparız. Hangi hayvanın ne durumda olduğunu, hasta mı sakat mı biliriz. Bu yüzden müşterilerimizin bize güveni tam. Bizim sektörde güven her şey. Her parası olan besicilik yapamaz. 86 yıllık tecrübe ile yolumuza büyüyerek devam ediyoruz” dedi.

Canlı kilo 20 lira

Bu sene büyükbaş kurbanlık fiyatlarının canlı kilosunun 20 lira olduğunu aktaran Aydınkafa, “Yem fiyatları ve hayvan bakım maliyetleri yüksek olduğu için kazançlar az. Kar oranı her sene düşüyor. Türkiye’de büyükbaş hayvan sıkıntısı var. İthal büyükbaş gelmeye devam ediyor. Devletimizin kendine ait çok sayıda besi çiftliği var. Hepsi atıl vaziyette bomboş duruyor. Devletimiz kendisi buzağı üretimine geçip üreticiye destek vermeli. Her parası olana değil, gerçek üreticiye sahip çıkmalı. Yıllar önce Konya’nın büyükbaş hayvanı kendine yeter hatta diğer illere kurbanlık gönderirdi. Şuan doğu illeri olmasa Konya’ya gelmez. Konya’daki büyük besiciler yok oldu gitti” diye konuştu.

Büyük vebal

Her büyükbaş hayvanın kurban olamayacağını söyleyen Aydınkafa, “Kurbanlık hayvan satışı yapmak büyük bir vebal. Biz de bu vebali bildiğimiz için kurbanlık olmama riski taşıyan hiçbir hayvanı vatandaşa göstermeyiz, satmayız. Şuan kurbanlık satışlarındaki en büyük sıkıntı kapağı atmayan hayvanların satışa sunulması. Vatandaşların birçoğu kapak nedir bilmiyor. Kapak dediğimiz şey büyükbaş hayvanın alt çenesindeki dişlerinden 2 sinin diğerlerine göre daha çıkık ve büyük olması. Bu çıkık ve büyük dişlerin sayısı hayvan büyüdükçe artar. Vatandaşlar kesinlikle halsiz, hasta, kör, boynuzu kırık, ayağı aksayan, yaralı hayvanı kurbanlık niyetiyle almasın. Güvendikleri, tanıdıkları kendini ispatlamış besicilerden alsın” ifadelerini kullandı.

Salih Aydınkafa, Kurban Bayramı’nda müşterilerinin kurbanlıklarının kesimini profesyonel ekibiyle ücretsiz yaptıklarını sözlerine ekledi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.