1. YAZARLAR

  2. Erkant UYSAL

  3. Kurşun Askerler
Erkant UYSAL

Erkant UYSAL

İyi Seyirler
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurşun Askerler

A+A-

Masallardaki ordularda hiç sorgulamadan her şeye ‘evet’ diyenlerin adıdır kurşun asker. Uranyum mareşal bakır tuğgenerale, titanyum albay çinko yüzbaşıya, nikel teğmen boraks çavuşa, platin onbaşı kurşun askere emir verir. Kurşun asker hiç ‘hayır’ demez.  Hayat aslında masal tadındadır.

Önceki mecliste Konya’nın 13 iktidar milletvekili el birliği verip Konya’ya 2. devlet üniversitesinin kurulması için çalışır. Ancak bilinir ki 10 AK Parti milletvekili bu üniversitenin teknik üniversite olmasına karşı çıkar. Oysaki aynı dönemde Erzurum ve Bursa’ya teknik üniversitesi kurulması kararı alınır. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, tasarının ilk halinde Konya Üniversitesi adıyla yer alan üniversitenin teknik üniversite olması için AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı ile birlikte ortak bir önerge verdiklerini ve bunun oybirliği ile kabul edilerek, üniversitenin adının Konya Teknik Üniversitesi olarak değiştiğini hatırlatır. Ancak tasarının AK Partili 10 Konya milletvekilinin verdiği önerge üzerine üniversitenin teknik üniversite hüviyetinden çıkarılmasının kabul edildiğini vurgular. Bu açıklamalar şimdiye kadar yalanlanmaz. Üstelik aralarından dönemin milletvekili Sami Güçlü, teknik üniversitenin önemsizliğinden söz ederek, 2. devlet üniversitesinin de kazanım olduğunu ve bu üniversitenin akademisyen yetiştireceğini ifade eder. Zaman geçer teknik üniversite hayali unutulur. Lakin bugünlere gelindiğinde durum daha kronik hale gelir.  

Konya Üniversitesi’nin ayrı bir üniversite olması beklenirken, Selçuk Üniversite’nin Meram Tıp, ilahiyat ve eğitim fakültelerinin Konya Üniversitesi’ne bağlanması kararı alınır. Bu kararın alınmasında Konya Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar ile YÖK Başkanvekili Yekta Saraç’ın girişimleri etkili olur. Kararı,  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer anında onaylar. Top Bakanlar Kurulu’na gelir.

16 Aralık’ta Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak bakanlar kurulunda söz konusu fakültelerin Konya üniversitesine bağlanmasına karar verilecek. Ve AK Parti Konya milletvekillerinden hâlâ küçük bir itiraz gelmiyor.

Nerden nereye. Teknik üniversite hayaliyle çıkılan yolda, elde bölünmüş bir Selçuk kalır. Bir de Konya’nın haklarını savunamayan iktidar milletvekilleri.

‘Her şeyin en iyisini büyükler bilir’ fikridir kurşun asker olmak. Yukarıdan emir verenlerin idare ettiği yerlerde kendilerini büyük sanan adamlar, aslında kurşun askerlerdir. Kurşun askerlerden bindirilmiş kıtalar olur. İçi boş gövde gösterisi olur. ‘Tamam efendim, sepet efendim’ olur, ama milli irade olmaz.

Herkese iyi seyirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum