1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. KURTULUŞ SAVAŞI VE İÇ İHANETLER-3
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KURTULUŞ SAVAŞI VE İÇ İHANETLER-3

A+A-

Ali Galip’in

yeni girişimleri

 

Ali Galip görevi kendisini Mirlivalığa yükseltilmesi sözünü alarak kabul ettiğini daha önce ki satırlarımda belirtmiştim. Damat Ferit’in isteği ve emriyle 1911 yılında askerliği bıraktığı tarihten itibaren ki kıdemini yeniden alacaktı. İstanbul Hükümeti ve İngilizlerin yaptığı Plana göre sözde postayı soyan ve öldürenleri takip etmek maksadıyla galeyana gelmiş silahlı Kürt ahali, önce Malatya'da toplanacak sonra da Sivas üzerine yürüyecekler, Mustafa Kemal Paşa'nın etkisizleştirilmesinde Ali Galip Bey'e yardımcı olacaklar ve Sivas Kongresi'nin yapılmasını önleyeceklerdi. Ne İstanbul Hükümeti ne de İngilizler gayri meşru bir iş yapmamış olacaklar, bölgesel bir ayaklanma sonucu zaten görevinden istifa etmiş olan bir Osmanlı paşası öldürülecek ve Sevr anlaşması şartlarına İstanbul Hükümetinden izinsiz direnen halktan seçilmiş temsil heyeti mensupları da bundan nasibini alacak ve öldürüleceklerdi.

İngiliz himayesinde müstakil bir Kürdistan kurulması amacıyla propaganda yapmakta olan İngiliz Binbaşı Mister Novil'e din ve milliyetlerini satan, sözde postayı soyan ve öldürenleri takip etmek maksadıyla galeyana gelmiş silahlı Kürt ahalinin elebaşları, Cemil paşazade Ekrem, Kâmran Ali, Celadet ile Harput Valisi ve Bedirhan aşiretinden Malatya Mutasarrıfı Halil’di.

Malatya'ya doğru yola çıkan ve padişah ve millet aleyhinde İşgalci İngilizler ile işbirliğine giren o çevrenin saf Kürt halkını posta hırsızını kovalama yalanı ile toplayarak yok yere asker tarafından yok edilmelerine ve padişaha ve millete karşı ayaklanmış bir duruma düşürülmelerine neden olacak olan bu vatan hainlerinin alçaklıklarını Mustafa Kemal Paşa'nın birinci dünya savaşında yavaş yavaş oluşturduğu istihbarat teşkilatı ajanları sayesinde önceden öğrenmiş ve gerekli tedbirleri alarak bertaraf etmiştir. 9 Eylül 1919 tarihli şifreli telgrafında Mustafa Kemal, ‘’bağımsız Kürdistan kurma propagandası yapan Cemiyetin kurucu üyelerinden Mevlanzade Rıfat, Bedirhanlılardan Kâmuran, Celâdet ve Cemil Paşazade Ekrem'in ile Elazığ Valisi Ali Galip ve Bedirhan aşiretine mensup sancak mutasarrıfı Halil ve İngiliz Binbaşı Noel'in adlarını vererek bu kişilerin Malatya'ya geldiklerini ve güya postayı vuranları izlettirmek için çevreden silahlı Kürtler getirttiklerini’’ yazar.

Mustafa Kemal Paşa'nın öldürüp Sivas’ta yapılacak olan kongreyi engellemek için Elazığ Valiliğine atanan ve bu hain komplonun elebaşılığı konumuna getirilen Ali Galip ve yanında bulunan iç ve dış destekçilerinin üzerine Mustafa Kemal Paşa'nın emirleri doğrultusunda çevre vilayetlerden askeri birlikler sevk edilir. Sivas'tan 2 süvari bölüğü, Elazığ’dan 15. makineli tüfek bölüğü, Urfa'dan bir birlik,  vilayeti basacaklarından şüphe edilen silahlı Kürtleri önlemek ve isimlerini yukarıda saydığım elebaşlarını tutuklamak üzere Malatya'ya doğru yola çıktılar.

Bedirhan aşiretine mensup sancak mutasarrıfı Halil Rami'nin evinin etrafı sarıldı ve evinine giden telefon hatları kesildi. Yine de yapılacak olan baskını bir şekilde önceden öğrenen, Malatya vilayetine doğru kendilerine müdahale etmek için askeri birliklerin gelmekte olduğu bilgisini alan Elazığ Valisi Ali Galip, Malatya Mutasarrıfı Halil, Binbaşı Noel ve Kürt cemiyeti üyeleri Malatya'dan hızlıca çıkarak Kâhta yönüne kaçmayı başardılar. Mutasarrıf ve yanındakiler aceleyle atlarına binip kaçarken yanlarına alamadıkları belgede Mustafa Kemal ve yardakçılarının tepelenmeleri masraflarına karşılık olmak üzere bu buyruğa uygun olarak altı bin lira alınmıştır yazmaktaydı.  Hainliğin nedeninin sadece makam değil aynı zamanda maddi olduğu da bu belgeyle anlaşılmış oluyor. İşgalci devletler iş birliği yaptıkları hainleri kimi zaman güçle, kimi zaman makam mevkii ile kimi zamanda para ile ikna etmekte ve Anadolu’da ateşlenen Türk Kurtuluş savaşı hareketini engellemeye çalışmaktadırlar. Ali Galip olayı da bunlardan biridir. O da Vatanını ve kendini paraya ve makama satmıştır. Gerçi o da haklı bu kadar hovarda bir hayat anca ihanetle finansa edilebilirdi. Oda yaşamakta olduğu iğrenç hayatını devam ettire bilmek için ihanet etti.

Daha sonraki yıllarda, Başvekil Rauf Bey’in isteğiyle “150’likler” listesine alındı ve Sürgünde iken 1932 yılında hayatını kaybetti.

Başarılı olamayan Ali Galip’in Sivas kongresini engelleme girişimini Mustafa Kemal, Saray yönetimine duyurarak 4 Ekim 1920 tarihinde Sadrazam Damat Ferit Paşa Hükümetin düşürülmesini sağladı. Böylelikle Damat Ferit’in yerine Anadolu da ki Milliyetçi direnişçilere karşı daha ılımlı davrandığı hatta yakın olduğu bilinen Ali Rıza Paşa’nın önderliğinde yeni bir hükûmet 6 Ekim tarihinde kuruldu. Hatta Ordu müfettişliğinden ayrılıp Harbiye Nazırlığına getirilen Mersinli Cemal Paşa açıkça Milliyetçi hareketin Hükümetteki temsilcisi olduğunu söylüyordu.

Yaşanan bu gelişmelerle anlıyoruz ki, her türlü engelleme girişimine rağmen, Anadolu’da Türk Kurtuluş hareketi Mustafa Kemal eliyle Amasya Genelgesi ile ateşlenmiş ve Mustafa Kemal’ken yaptığı bu icraatlarla halkın nazarında Atatürk’lüğe yükselmiştir.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.