1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kuru Fasulyenin Merkezinden Dar Gelirliye Kötü Haber
Kuru Fasulyenin Merkezinden Dar Gelirliye Kötü Haber

Kuru Fasulyenin Merkezinden Dar Gelirliye Kötü Haber

Türkiye'de kuru fasulye üretiminin yüzde 12'sini karşılayan Konya'nınÇumra ilçesinde bu yıl ekim alanlarında yaşanan yüzde 15-20 civarında azalmanın, kuru fasulyenin fiyatında yüzde 50'ye varan artışlara neden olduğu bildirildi.

A+A-

 

 Türkiye'de kuru fasulye üretiminin yüzde 12'sini karşılayan Konya'nın Çumra ilçesinde bu yıl ekim alanlarında yaşanan yüzde 15-20 civarında azalmanın, kuru fasulyenin fiyatında yüzde 50'ye varan artışlara neden olduğu bildirildi. 


Çumra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Üzeyir Arık, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede her yıl yaklaşık 2 bin çiftçinin, 80 bin dekar alanda kuru fasulye ektiğini söyledi. 

Kuru fasulyenin kavun ile beraber Çumra'nın en önemli markası olduğunu ifade eden Arık, Türkiye'deki 200 bin ton toplam kuru fasulye üretiminin yaklaşık yüzde 12'lik kısmı olan 25 bin tonunun ilçeden karşılandığını belirtti. 

Arık, Çumra'da üretimi yapılan kuru fasulye çeşitlerinin başında "şeker", 

"dermason", "horoz", "Kanada", "battal" ve "çalı"nın geldiğini dile getirerek, sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. 

Kuru fasulye üretiminin kısa dönemde yapılsa da yoğun bir emek gerektirdiğini vurgulayan Arık, yoğun emeğe karşın son yapılan maliyet hesaplamalarında kuru fasulye karlılığının, buğdayla eşit olduğuna, Mısırve ayçiçeğine göre ise oldukça düşük kaldığına dikkati çekti. 

Arık, piyasada oluşan düşük fiyatın yanı sıra alternatif ürünlere yöneliş nedeniyle bu yıl ekim alanlarında yüzde 15-20 civarında azalma yaşandığını dile getirerek, "2011 yılında kuru fasulye üretimine alternatif olarak yağlık ayçiçeği, silajlık ve danelik Mısır üretimi artış gösterdi. Çiftçiler, kuru fasulyedeki hastalık riski, işçi teminindeki güçlük, hasat mevsiminin yağışlı döneme kalması gibi riskli durumları da düşünerek ekimden uzaklaştı" dedi. 

-BİR MİKTAR DAHA ARTABİLİR- 

Üretimdeki düşüşün, daha çok dar gelirlinin sofrasını süsleyen kuru fasulyenin fiyatında önemli miktarda artışlara neden olacağını ifade eden Arık, 

"Üretimdeki düşüşe bağlı olarak geçen yıl kilogramda 1, 20 lira olan üretici fiyatı, bu yıl ilk alımlarda yüzde 50 artışla 1, 80 liradan gerçekleşti" diye konuştu. 

İlçede kuru fasulye hasadının 15 Ağustos'ta başladığını ve Eylül sonuna kadar devam edeceğini dile getiren Arık, üretici fiyatlarının bir miktar daha artarak 2 lirayı bulmasını beklediklerini belirtti. 

Arık, kuru fasulyede, üretim gücü ve potansiyeli dikkate alınarak Tarımsal Üretici Birliği kurulması gerektiğini sözlerine ekledi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.