1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kurumlaşmak mı? Kurumsallaşmak mı?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurumlaşmak mı? Kurumsallaşmak mı?

A+A-

Ekonominin belkemiği KOBİ’ler ve tamamına yakını aile şirketi. Üretimin de istihdamın da çoğunluğunu bu şirketler sağlıyor. Ülke olarak girdiğimiz ekonomik krizlerden hızla çıkmamızın gücünü sağlayan da yine bu şirketler ancak bazı işletmecilik hastalıklarına karşı bağışıklıkları zayıf.

*

İşletmecilik hastalıklarına karşı aile şirketlerine bağışıklık sağlayacak tedbirlerden en önemlisi kurumsallaşmaktır. Ancak kurumsallaşmak kendi başına sihirli bir değnek değildir hatta bazı durumlarda kendine özgü sorunlar ile birlikte gelir. Bunun farkında olarak hareket eden şirketler başarır, kazanır ve nesilden nesile devam eder gider. Farkına varmayanlar ise “eski” şirketler arasına girer.

*

Biz yöneticilik kariyerimizin ardından kendi şirketimizi kurma olguduğuna ulaştığımızı düşündüğümüz(!) 1995 yılında hedefimizi, KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları hizmetleri profesyonel bir bilinç ile uluslararası bir etkinlik içinde vermek olarak belirlemiştik.

*

İhtiyaçlarının farkında olmayan KOBİ müşterilerimiz ile yaşadığımız yerel tecrübelere, 4 yıl kaldığımız Londra’da yaşadığımız küresel tecrübeleri de ekleyince, hedefimizi 2002 yılında “KOBİ’ler yerine BİKO’lara hizmet vermeliyiz” olarak revize ettik.

*

BİKO, yani Büyümek İsteyen KOBİ. Konuşunca herkes büyümek istiyor da büyüme yanında gelişmenin gerektirdiği şartları yerine getirmeye ne kadar hazır? Hazır olup, geliştirdiğimiz bazı ölçütlere uyanları BİKO olarak değerlendiriyoruz. Bu konunun devamını sonraki bir yazımıza bırakıyorum.

*

Bu yazımın asıl konusu şu, dış ticarete henüz başladığım 1989 yılında, benden önceki arkadaşın Türkiye’de yatırım yapmak isteyen bir İngiliz şirketine, şirketimizi tanıtırken kullandığı kelime…  Kısaca; ”… sizinle ortak yatırım yapabiliriz çünkü biz şöyle aktif, böyle dinamik ve is tutmuş bir firmayız…” … Uzun uğraşlardan sonra “biz kurumsal bir firmayız” demek isterken yanlışlıkla “biz kurum tutmuş bir firmayız” dediğini anladım…

*

İşte kurumsallaşmak, kendine özgü sorunlar ile birlikte gelir derken bunu kast ediyorum. Bazı şirketler kurumsallaşmak isterken “kurum tutma” riski ile karşılaşabiliyor.

*

Bana, bugün yapılacak olan “Aile Şirletlerinde Yönetim ve Kurumsallaşma Paneli” vesilesi ile bu konuyu hatırlatan Yönetim Danışmanı sevgili Dr. Murat Küçükbezirci Bey ile birlikte, konuşmacı olarak katılan Hakan Güldağ, Selçuk Öztürk, Aydın Öğücü, Ali Aydın Pandır, Sedat Bal beylere ve Dünya Gazetesine çok teşekkür ediyor, Konya’lı BİKO’ların bu bilgi paylaşımından yararlanmalarını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.