1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Kurumsal Sosyal Sorumluluk
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurumsal Sosyal Sorumluluk

A+A-

Endüstrileşmeyle beraber hızla yükselen bir durum ortaya çıkmıştı: Sürekli üretim, yüksek kar… Fakat son 20 yılda büyük işletmeler, şirketler “doğadan edindiklerinin bir kısmını doğa için kullanma” yarışına giriştiler. Zira çevre ve çevredekiler ne kadar hoşnut kılınırsa,  işletmenin de sürdürülebilir olması sağlanacaktı…

***

Kendimizi kandırmaya gerek yok. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı temelde bu şekilde ortaya çıktı. Yani aslında paylaşımcılıktan ziyade, yine şirketin kapital çıkarları için kazan-kazan oyunu sergilendi…

***

Fakat… Sosyal sorumluluk çıkışı itibari ile yukarda anlatıldığı gibi olsa da, biçim ve kabuk değiştirdi. Olması gerektiği hale büründü ve birçok güzel hikâyeler de yaşattı bizlere…

***

Çünkü; Sosyal sorumluluk çatısı altında ortaya konan çalışmalar üç temel unsuru kanıksamamızı sağladı.

***

Bunlar: Şirketlerin kar edinimlerinin ötesinde de sorumlulukları vardır. İşletmeleri ortaya çıkaran sosyal yapıların sorunlarında da işletmeler elini taşının altına koyabilmelidirler. İşletmeler sadece maddi olana değil, değerlere de odaklanmalıdırlar. Bu şekilde de kendi “kültürlerini” oluşturabilmelidirler.

***

Yani bizlerin kurumsal sosyal sorumluluk kavramına makas değiştirtmesi ve maddi olanın edinimlerinden ortaya konulan sürdürülebilirliğin ötesinde, kurumsal kültürün kalıcılığına odaklanabilmeliyiz.

***

Zira yapılan araştırmalar bu bizim kendi görüşlerimizden de öte somut bazı gerekçeler ortaya koymaktadır. Günümüzde şirketlerin bu alana yaptıkları harcamaların milyon dolarlarla ifade edilmesi, bunun şirketlere olan yansımalarını (maddi edinimleri hariç) araştırma ihtiyacı doğurmuş ve şu tespitler ortaya çıkmıştır:

***

Şirketlerin sosyal sorumluluk alanında inisiyatif almaları içinde bulunduğu toplumun gelişimine pozitif değer katmaktadır. Ve neticede bu alanda yapılan çalışma ve çabalar şirketleri hitap ettiği kesimlerce maddi olarak büyütmenin yanı sıra “güvenilir, samimi” kılmaktadır.

***

Sözü sonlandırırken bir şeyi atlamayalım: Eğer beraber yol alınacaksa, bu hiç kimseyi atlamadan olmalı ve sorumluluk da herkesçe paylaşılmalıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.