1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Kuruş Kadar Anlamak
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kuruş Kadar Anlamak

A+A-

Yeni yılın başlaması ile marketlerin alışveriş poşetlerini bedava vermesi sona erdi, bundan sonra poşetler 25 kuruşa satılacak. Gelişmiş birçok ülkede çevreyi korumak için yıllardan beri uygulanan yararlı ve yerinde bir uygulama… Peki 25 kuruşluk poşete verilen tepkiler ne kadar yerinde?

*

Millet 25 kuruş için yaratıcılık sınırlarını zorlayan o kadar ilginç tepkiler, yorumlar, çözüm önerileri üretti ki şaşırmamak elde değil. Şaşırdığım şey milletimin itirazı veya sorunlara çözüm getirmedeki yaratıcılığı değil, milletimin sorun olarak görüp görmediği şeyler.

*

Örneğin, 2019 yılı bütçesinde yüz milyar TL’den fazla faiz ödemesi görünüyor, bu sadece devletin yapacağı faiz ödemesi, yani hazinemizden yani bizlerden çıkacak olan bir para, faiz için… Eeee, hani Türkiye'nin borçları kapanmıştı, bu kadar faizi niçin ödüyoruz o halde? Diye soran niçin yok?

*

Hatırlarsınız, Türk Telekom tartışmalı bir şekilde özelleştirilmişti… Peki ya sonra ne oldu? Türk Telekom’u satın alan yabancı firma bizim iletişim için ödediğimiz faturalardan ettiği karları, en az söyleyene göre üç milyar ABD doları gibi bir parayı yurt dışına aktarmış ama bizim bankalarımızdan aldığı krediyi ödememiş. Bu yabancı firmanın bizim bankalarımıza taktığı borç beş milyar ABD dolarına yakınmış… Eee, hani “böyle özelleştirme olmaz” diyenleri suçlayanlara soracak bir çift sorusu olanlar nerede?

*

Öte yandan Türkiye’ye kazandırılmasından dolayı gurur duyduğumuz otoyollar ve köprülerden geçmeyen arabalar için hazinemizden bir milyar TL gibi bir para ödemişiz, bu yıl da ödeyeceğiz… Bu paralar hepimizin cebinden çıkıyor hatta arabası olmayanlardan bile… Eeee?

*

Bizim insanımız 25 kuruşluk ödemeyi sorun ederken, böyle milyar TL gibi büyük ödemeleri veya israfı niçin sorun etmiyor? Bizim insanımız sadece anlayabildiği şeyleri mi sorun ediyor?... Bu doğru ise anlama kapasitemiz artık kuruş seviyesine mi düştü? Kuruşları görürken, liralara kör bakar mı olduk yoksa?

*

Öyleyse bir de şöyle yazayım, köprülerden geçmeyen arabalar için hazineden ödenen tutar yüz milyar kuruş. Türk Telekom'u satın alan firmanın bizden kazanıp yurt dışına çıkardığı para bir trilyon (trilyon) kuruştan fazla, bizim bankalarımıza taktığı borç ise iki trilyon kuruşa yakın… Yoksa çok fazla sıfırlı sayılar da mı anlayışımızı zorluyor?

*

Yoksa biz artık kuruş kadar anlayan ama lira kadar konuşan insanlara mı dönüştük?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.