1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Kütüphane ve Okumanın Önemi
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kütüphane ve Okumanın Önemi

A+A-

Ülkemizde her sene Mart ayının son pazartesi günü başlayan ve bir hafta devam eden Kütüphaneler Haftasıkutlanması, unutulmaması gereken önemli haftalardan biri. Kütüphaneler, insanlara bilgisini, görgüsünü artırma ve mesleklerinde ilerleme imkanı sağlarlar. Kütüphaneler her seviyeden, her meslekten insana gerekli bir kuruluştur.

***

Kütüphanecilik, 15. yüzyılda matbaa makinasının icadıyla hız kazandı. 18. yüzyılda Amerika ve İngiltere’de Halk Kütüphaneleri kuruldu. Bugün dünyanın en zengin kütüphanesi Paris’tedir. Bu kütüphanedeki kitapların sayısı 6 milyondan fazladır ve her geçen gün hem Paris’teki hem de batı dünyasında diğer kütüphaneler hızla gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizdeki en büyük kütüphane iseA nkara’daki Milli Kütüphane’dir. Burada yaklaşık iki milyon kitap bulunmaktadır.

***

Kütüphaneler yoluyla binlerce genç okur ve araştırmacı, bilgilerini artırmaktadır. Kütüphane ve kitabın önemini Konya’nın âlim ve velileri arasında yer alan Ebu Said Muhammed Hâdimî şu şekilde açıklıyor: “Kâmil odur ki; koya her yerde bir eser, Eseri olmayan yerinde yeller eser.”

***

Kütüphaneden bahsedildiği yerde okumanın önemine de vurgu yapılmadan olmaz. İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgiler güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kelime dağarcıkları yüksektir. Bilgi edinme istekleri vardır.

***

Kitap okumak, düşünceleri besler ve güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okumayı sevenler genel kültür bakımından da üst seviyelerdedirler. Genel kültür, toplumca önemsenen ve saygı duyulan bir değerdir.Okumanın bizlere sayısız faydası vardır. Önemli olan bunun değerini bilmektir.‘Oku’ Peygamberimiz Hz. Muhammed’e gelen il ayettir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.