1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Laf Değil Eğitim İstiyoruz
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Laf Değil Eğitim İstiyoruz

A+A-

Dünyada üç temel okuma vardır; sınıf merkezli, sermaye merkezli, millet-medeniyet merkezli.Hangi okumayı yaparsanız yapın, ekonomik, askeri ve siyasi anlamda bir güç olmak için iyi eğitilmiş insana ihtiyacınız vardır. Kısaca ilmen kalkınmadan, teknoloji üretemezsiniz, rekabet edebilir olamazsınız-kalamazsınız. İlim ve fende önde olmayan milletlerin teknoloji üretmesi, onu geliştirmesi, ekonomik olarak ön safta olması mümkün değildir. Günümüzde eğitim sistemimizden memnun bir Allah kulu bulamazsınız. Kendi medeniyet kodlarımızı terk edip ilim ve fende geri kaldığımız günden beri, yaklaşık 200 senedir gelen her iktidar, kendi hâkimiyetlerini daim kılmak için eğitim sistemimizi ihtiyaç olana, doğru olana göre değil, dahil oldukları kamplarına ve meşruiyetlerini dayandırdıkları yere göre şekillendirmiştir.

***

Son dönemde ise iktidar aynı ama parti içindeki güç odaklarına dayalı atanan her bakana göre eğitim sistemimizde temel değişiklikler yapılmıştır. Yapılanların sonuçları bu gün hayatımıza yansımayabilir. Ancak hepimiz bilmeliyiz ki kaybettiğimiz yarınlarımızdır, gelecek nesillerimizdir. Eğitimi kendi medeniyet kodlarımızda olduğu gibi; bizden öncekilerin bütün beşeri tecrübelerini tevarüs ederek, bunları elde edilmiş yeni bilgilerle değerlendirerek, gerekli ayıklama, ekleme ve değişiklikleri yaparak, çağdaş ihtiyaçlara ve ötesine hitap edecek şekilde düzenlemek gerekir. Milli değerlerimize dayalı olarak, eğitimi üretim temelli olarak yapılandırmalıyız.Burada kastımız maddi ve manevi eğitim olduğu gibi çıktısı da maddi, ekonomik temelli olduğu gibi, sosyal, kültürel kodlarımıza uygun olmalıdır.

***

Genç nesiller, tarihiyle, kültürü ile buluşturulmaz ise kendine ve çağa yabancılaşır.

Amaç medenileşmek ise önce insanımız medeni insan olması gerekir. Kendi medeniyetimize yabancılaştığımız için insanımız çağdaş bir toplumsal yapıyı ortaya çıkaramadığımız gibi boşluğa bırakılmıştır. ‘Dalından kopan yaprağın kaderini rüzgar belirler’ diyen atalarımız, referanslarımızdan kopmamamız gerektiğini, tarihsel mesajları ile hep hatırlatmıştır.

Ekonomide, sanatta, edebiyatta, teknolojide,  bilgi ve bilimde sağlıklı bir çizgi ortaya çıkarmak istiyorsak, üniversite mezunu işsizler ordumuz olmasını istemiyorsak; zamanın ihtiyaçlarına göre planlanmış, müfredatı uygarlık seviyesine göre oluşturulmuş eğitim sistemi istiyoruz.

Laf değil…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.