1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Limonlu Suyu Mutlaka İçin
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Limonlu Suyu Mutlaka İçin

A+A-

İçtiğiniz suya biraz limon eklemek, susuzluğunuzu daha fazla gidermekle kalmaz; vücudunuzun vitamin, mineral ve eser öğe ihtiyacını da giderir. Limonlu su enerjinizi tazeleyecek en iyi içeceklerden biri, belki de en iyisidir.

Sabah suyunuza biraz limon damlatmak toksinlerin atılmasını sağlar, böbrek hareketlerini düzenler, sindirim sisteminin rahatça çalışmasını sağlar. ‘Bunları daha önce duymuştum’ diyenler için limonlu suyun diğer mucizeleri aşağıda…

Limon potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitler yönünden zengindir. Limonlu su, içerdiği elektrolitler ile vücudun susuzluğunu giderir. Limonlu su eklemler için çok iyidir; eklem ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Limonun içeriğindeki sitrik asit diğer enzim ve asitlerle etkileşime geçerek sindirim sistemini düzenler. Limonlu ılık su, gastrit ve sindirim rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

***

Karaciğerin ürettiği enzim sayısını artırmak için limonlu sudan daha iyi bir reçete yoktur.

Limonlu su, karaciğeri temizler ve toksinlerin atılmasını sağlar.

Limonlu su, anti enflamatuar etkisiyle, soluk borusundaki enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olur. Limonlu ılık su, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Limon kuvvetli bir antioksidan olduğundan vücudu serbest radikallerden korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmanın düzgün çalışması açısından çok önemlidir.

Limon içerisindeki potasyum, sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Depresyon ve anksiyete genellikle kandaki düşük potasyum oranı sonucunda ortaya çıkar. Sinir sistemi, kalbe doğru sinyalleri yollamak için potasyuma ihtiyaç duyar.

Limonlu su kanı, damarları ve arterleri temizler. Limonlu su, tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Her gün limonlu su içmek yüksek tansiyonu ortalama yüzde 10 oranında düşürür.

Limonun içerisindeki C vitamini, derinizi canlandırır ve teninizin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Her sabah limonlu su içmek cildinizin canlanmasını sağlar. Limonlu su, eklem ağrılarının bir başka sebebi olan ürik asidi seyreltir. Limonlu su, hamile kadınların olmazsa olmaz besin kaynaklarındandır. Soğuk algınlığı gibi virütik hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır, içeriğindeki C vitamini bebeğin kemik yapısını güçlendirir, zengin potasyum içermesi nedeniyle de bebeğin beyin hücrelerinin ve sinir sisteminin güçlenmesini sağlar.


Önceki ve Sonraki Yazılar