1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Lisanslı depo kazandırıyor
Lisanslı depo kazandırıyor

Lisanslı depo kazandırıyor

Lisanslı depo kazandırmaya devam ediyor.

A+A-

Çiftçinin ürettiği ürüne değer katan lisanslı depoculuğun hızla yaygınlaştığını açıklayan Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, yakın zamanda bitecek yeni yatırımlarla birlikte Konya bölgesinde 1,9 milyon ton lisanslı depo kapasitesine ulaşılacağını belirtti. 

Ali Eskipostalcı

“TMO alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacağını açıklamasının ardından bazı bölgelerde TMO alım yapmayacak” yönündeki iddiaları değerlendiren KTB Başkanı Hüseyin Çevik, “TMO’nun depoculuktan çıkıp alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacağını açıklaması, bazı bölgelerde TMO alım yapmayacak gibi bir algıya sebep olmuştur. Bu doğru değildir. İddialar bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. TMO asli görevini yine yapacaktır. TMO, alımlarına devam edecektir, sadece alımlarını kendi depolarına değil, anlaşmalı lisanslı depolara yapacaktır. Nitekim TMO harman başından bugüne kadar Türkiye genelinde; 2,7 milyon ton ürün alımı yapmış, bu ürünlerin yaklaşık yarısını lisanslı depolara almıştır. TMO, Konya’da da çiftçimizden almış olduğu 300 bin ton ürünün yaklaşık 210 bin tonunu lisanslı depolara almıştır.Böylece çiftçimiz hiçbir kayba uğramamış aksine, kira, stopaj, nakliye, analiz, kredi faizi gibi lisanslı depo teşviklerinden faydalanabilmektedir. Buradan en büyük yararı lisanslı depolara malını koyan çiftçilerimiz görmektedir. Çiftçilerimiz hem lisanslı depo desteklerini almakta, hem de lisanslı depoculuğun kendilerine sağladığı avantajları kullanmaktadırlar. TMO ise depoculuk işletme maliyetinden kurtulacaktır” diye konuştu.

Yaygınlaşıyor

Çiftçinin ürettiği ürüne değer katan lisanslı depoculuğun hızla yaygınlaştığını açıklayan Çevik, yakın zamanda bitecek yeni yatırımlarla birlikte Konya bölgesinde 1,9 milyon ton lisanslı depo kapasitesine ulaşılacağını belirtti. 

Konya’daki lisanslı depo kapasitesinin önemine dikkat çeken Çevik, 41 şirketin 1,95 milyon ton yatırım iznini aldığı ve mevcut kapasitesinin 860 bin ton olduğunu belirtti. Çevik, “Devletimizin verdiği teşvik ve desteklerin yanında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacağını açıklamasından sonra tüm Türkiye’de olduğu gibi, Konya bölgesinde de lisanslı depoculuk hızla gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır.  Gelinen noktada Türkiye’de 2019 Mart ayı itibariyle, kuruluş izni verilen 153 lisanslı depo işlemesinin kuruluş kapasitesi 13 milyon 77 bin ton olup, lisans alan 67 işletme 3 milyon 450 bin ton kapasite ile faaliyetine başlamıştır. 1 milyon 950 bin ton kapasiteli yatırım izni alan 41 şirket ve faaliyetteki 860 bin tona yakın lisanslı depo kapasitesi ile Konya önemli bir merkez konumuna gelmiştir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.