1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Lojistik Merkez Hayati Önemde
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Lojistik Merkez Hayati Önemde

A+A-

Son 10 yılda Konya’nın ihracatının Türkiye ortalamasının üzerinde performans göstermesi iyi bir gelişmedir.
Ocak ayında 137. 7 milyon dolar ihracat yapan Konya, Şubat ayında 122. 8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bir önceki yılın ihracat rakamlarına göre yüzde 30.5 bir artışa ulaştı.
Ancak sanayimizin potansiyeline göre ihracat yeterli düzeyde değil. Daha iyi bir yere gelmesi için yapılması gerekenler var.
Bunların başında; Lojistik Merkez çalışması, Üniversite-Sanayi iş birliğinin istenilen seviyeye gelmesi ve AR-GE çalışmalarını ve teşvikte yetersizlikleri sıralayabiliriz.
Özellikle Lojistik Merkez Çalışmasına ağırlık verilmesiyle ihracatımız daha da artabilir.
Dünya pazarlarında daha çok yer alabilir ve şehrimizle birlikte ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabiliriz. Bunun yanında istihdam anlamında olumlu gelişmeleri yaşayabiliriz.
Konunun hassasiyeti açısından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek’in değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istedim.
Dr. Lütfi Şimşek, “Lojistik Merkezin şehrimizde aktif hale gelmesi sanayicimizin ihracatına önemli bir etkisi olacaktır. Bu aşamada Lojistik Merkez çalışmalarını önemsiyoruz ve bir an evvel tamamlanmasını arzu ediyoruz. Ama Lojistik Merkez ve Konya-Karaman-Mersin arasındaki yük ve yolcu taşımacılığına uygun yeni tren hattı sayesinde sanayicilerimiz hem ciddi bir nakliye yükünü azaltacak hem de zaman olarak ciddi bir kazanım sağlayacak. Bunun için Lojistik Merkez önemli. Diğer taraftan Üniversite-Sanayi işbirliği sayesinde özellikle AR-GE çalışmalarının daha ileri safhalara geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünyada artık nitelikli ve teknolojik ürünlerin değeri artıyor. Bunun için AR-GE çalışmaları ülkemizin sanayisine değer katacaktır. Tabi ki nitelikli insan kaynakları ihtiyacının karşılanmasında da bu işbirliğinin önemi ortaya çıkıyor” diyor.
Lütfi Şimşek yapılması gerekenleri özetlerken, Konya sanayisinin daha üst seviyelere çıkması için Lojistik Merkez çalışması ve Üniversite-Sanayi iş birliğinin önemine ve gelişmesine dikkat çekiyor. Yani, Konya sanayisinin ihracatı artırma isteğinin ortak bir istek olduğunu ve bu anlamda eksikliklerinin tamamlanmasına işaret ediyor.
Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine Konya’nın 15 milyar dolarlık katkı sağlamak istediğini belirten Dr. Lütfi Şimşek, yol haritasını da gösteriyor.
Tabi ki, siyasi ve ekonomik istikrarının sürdürülmesi bu anlamda önemli bir katkı yapacaktır.
Diğer taraftan teşvikler anlamında üvey evlat durumuna düşen Konya’nın istenilen şekilde teşviklerden faydalandırılması gerekirdi. Oysa şehrimiz teşvik sisteminde istediği yerde olmamasına rağmen, gerek konumu, gerekse de iş gücü sayesinde bu zamana kadar Anadolu’nun parlayan yıldızı olmuştur. Öz sermayesiyle ayakta kalmış ve büyük bir başarı elde etmiştir. Peki, bu başarının giderek büyümesini ve ihracatta istenilen noktaya ulaşılmasını kim istemiz ki. Öncelikle bir yerden başlamakta büyük yarar vardır.
Lojistik Merkezin ve Üniversite-Sanayi işbirliğinin gelişmesine biraz daha önem vermeliyiz.
Teşvik uygulamasında sanayinin istediği gerçekleştirilmelidir. Bunun içinde üzerine görev düşenlerin bu anlamda yapmaları gerekenleri yerine getirmeleri gerekmez mi?
Ne dersiniz?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.