1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. LPG’li Araçlarda Denetimsizlik Endişesi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

LPG’li Araçlarda Denetimsizlik Endişesi

A+A-

Can ve mal güvenliği açısından önemli olan LPG'li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak için Makina Mühendisleri Odasına veya TSE’ye başvurulması gerekiyordu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, "Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

LPG'li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak için Makina Mühendisleri Odasına veya TSE başvuruluyordu. Bu yönetmeliğe göre bu ortadan kaldırıldı.

Bakanlık düzenlemeyle (LPG) dönüşümü yapılan araçlar için bürokratik işlemleri ortadan kaldıran ve araç sahiplerinin maliyetlerini azaltacağını düşünmüştür.

Yeni düzenleme ile Yakıt Sistemi Montaj Belgesi dahil tüm işlemler LPG dönüşümü yapan yetkili firmalarca yapılacaktır. Bu durum sektörde endişelerinde artmasını beraberinde getirdi.  Bu endişelerin artmasına nedenine bakacak olursak haklılık payı oldukça yüksektir.

***

Makina Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy konuyla ilgili endişelerini dile getirerek, “LPG piyasasındaki yeni düzenleme, insan ve mal güvenliğini hiçe saymaktadır. Alternatif enerji kaynaklarına (LPG, CNG, LNG vb.) dönüşmüş olan araçların TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılan kamusal denetimleri, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG /CNG’ ye dönüştürülmesi işlemi tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır. Yönetmelikte yapılan bu değişiklik ile Odamızın kamusal denetim yetkisi tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Kamusal denetim mekanizmasının kaldırılması, 2004 yılı sonu-2005 yılının ilk aylarındaki LPG’li araç patlamalarından hatırlanacağı üzere, facialara ve ölümlere davetiye çıkartmak anlamına gelmektedir” diyor.

Ömer Erdoğan Duransoy, endişesinde ve ilerde yaşanabilecek acı olaylardan dolayı iddiasında haklıdır. Zira bu yeni uygulama ile ülkeye kaçak LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacaktır. Tekniğe uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşullarını oluşturacaktır. Yetkili mühendis istihdamı azalırken, sektörde disiplinsizlik ve denetimsizlik had safhaya ulaşabilecektir.

Standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun oluşturacak ve kazalara sebebiyet verecektir.

***

Diğer taraftan Otogaz sistemleri üretimi yapan Ömer Atiker Makine A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Atiker de,  “Yapılacak değişiklik ile montaj sonrası araç sahipleri sızdırmazlık belgesi alması gerekirken yeni uygulama ile bu belge alınmadan montaj yapan firmanın verdiği sızdırmazlık raporu ile direk olarak muayeneye gidebiliyor. Oysa araçlarda montaj yapan firmanın hem montaj hem de kontrol mekanizması olması çok etik görünmemektedir. Bizler üretici firma olarak denetimden yanayız. Montajcıların hem montajı yapması hem de kendi montajını kontrol eden olması beraberinde birçok sorunu da getirecektir.”

Ömer Atiker endişelerini dile getirerek, araçlarda montaj yapan firmanın hem montaj hem de kontrol mekanizması olmasını etik görünmediğine dikkat çekerek, üretici firma olarak denetimden yana olduklarını belirtiyor.

Sonuçta ülkemizde yaklaşık 4 milyon 500 bin LPG`li aracın güvenliğini artırmayı sağlayan kontrollerin bir yönetmelikle kaldırılmasıyla istenmeyen kazalar ve bu kazalardan kaynaklı vahim sonuçlarla karşılaşacağımız açıktır.

Umarım, bakanlık bu yeni düzenlemeyi yeniden gözden geçirerek LPG sektörünün isteklerine ve endişesine yönelik önemli bir adım daha atabilir.

Sektördeki endişeleri bertaraf ederek, sektörü bu anlamda rahatlatır.

Utulmamalıdır ki can güvenliği her şeyden önemlidir. Ne dersiniz sizce de öyle değilmi?

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.